עמוד הבית > התת-מודע ושליטתו בנו – חלק ב'
התת-מודע ושליטתו בנו – חלק ב'
 
בחלק א' של מאמר זה תיארתי את המאפיינים הבסיסיים של החלק התת-מודע של המוח-תודעה שלנו.
אני רוצה עכשיו להמשיך ולהסביר כיצד מוטמעים בנו אותם דפוסים אוטומטיים עמוקים השולטים בנו. ההבנה הזו מהווה המפתח לשינוי דפוסים אלה והשתחררות משליטת התת-מודע.
 
אז כיצד זה קורה? כיצד מוטמעים בנו אותם דפוסי חשיבה ותגובה אוטומטיים?
 
לצורך כך צריך לדעת משהו על המוח.
 
למוח שלנו מספר אופני פעולה, או מספר מצבי תודעה. הוא יכול להיות במצב תודעה של עירנות, וזהו המצב בו אנו נמצאים רוב שעות היום בזמן שאנו פעילים, עובדים, עסוקים בעשיה. במצב תודעה זה פעילות המוח נמצאת בעיקר בחצי המוח השמאלי ובגלי מוח מהירים יחסית, הנקראים גלי בטא. כאשר אנו נמצאים בהרפיה קלה - כמו בזמן צפיה בסרט רגוע, שמיעה למוסיקה רגועה, הליכה, יוגה מדיטציה קלה – המוח עובר לעבוד בגלים קצת יותר איטיים וארוכים, הנקראים גלי אלפא. כשאנו נמצאים בהרפיה עמוקה – כמו כאשר אנו שקועים לגמרי במשהו, בפעילות מסויימת, במדיטציה עמוקה – המוח יהיה בגלי מוח אף יותר איטיים הנקראים גלי תטא. זהו גם מצב המוח בזמן הירדמות ובשינה. ולבסוף, יש מצב תודעתי בו המוח מתפקד בגלים מאוד איטיים, גלי דלתא. זה קורה בשינה עמוקה. במצבי תטא, דלתא, ובמידה מסויימת באלפא, פעילות המוח מרוכזת יותר בחצי המוח הימני, האחראי על הדימיון והיצירתיות.
 
מה שחשוב ורלוונטי לצורך ענייננו זו העובדה שמצבי התודעה תטא ודלתא (וגם אלפא במידה פחותה) הם מצבים היפנוטיים. מה זאת אומרת? מצב היפנוטי הוא מצב תודעתי בו המודע נמצא יותר בצד והתת-מודע יותר נגיש וזמין. במצב היפנוטי התת-מודע פתוח יותר להכנסת שינויים שונים, כמו שחרור מדפוסים ישנים, או להיפך, הטמעת דפוסים חדשים. אפשר להמשיל את המצב ההיפנוטי לקרקע פוריה שבנקל ניתן לזרוע בה זרעים. מכאן מגיעה עוצמתה של ההיפנוזה ככלי טיפולי. למעשה, מבלי דעת אנחנו כל הזמן עושים לעצמנו היפנוזה עצמית. כל משפט שאנו אומרים או חושבים ושחוזר על עצמו (איזה שמנה אני, לוזר שכמוני...) מחזק את דפוסי החשיבה האלה בתת-מודע. במיוחד כשאנו נמצאים במצבי תודעה עמוקים יותר כגון אלפא ותטא. להרחבה על כך אתם יכולים לקרוא פוסטים קודמים שלי ("ערוצים עצביים והמוח הגמיש", "הירדמות והתעוררות").
 
עוד נתון חשוב להשלמת התמונה והבנת הסיבות לכוחו של התת-מודע עלינו נמצא בתחילת חיינו, וקשור לאופן בו מתפתח המוח אצל התינוק, מלידתו ובשנים הראשונות לחייו. כשתינוק נולד המוח שלו עדיין אינו מפותח מבחינת תהליכי חשיבה. בשנתיים הראשונות המוח עובד רק בגלי דלתא, הגלים האיטיים ביותר. מגיל שנתיים ועד גיל שש בממוצע המוח מתפקד בגלי דלתא ותטא בלבד. בגיל שש מתווספים גם גלי אלפא היותר מהירים, ורק סביב גיל 12 המוח מסוגל לתפקד גם בגלי בטא, שהם הגלים במצב עירנות בוגר. כזכור, מצבי התודעה בגלי דלתא, תטא, ואלפא הינם מצבים היפנוטיים. כלומר, בשנותיו הראשונות, ובייחוד בששת השנים הראשונות, התינוק והילד הרך נמצא במצב היפנוטי של קליטה וספיגה של כל מה שהוא קולט מהסביבה! במוח בשלב זה פועל למעשה כמו מכשיר הקלטה שקולט ומקליט כל מה שסביבו. מובן שבגילאים האלה ההורים והמשפחה הם הכי דומיננטיים ונוכחים, ולכן דפוסי ההתנהגות ודיבור שלהם ייקלטו במוח המתפתח ההיפנוטי. "הקלטות" אלה נוצרות עמוק במוח המתפתח ויוצרות את הדפוסים האוטומטיים העמוקים ביותר.
 
יש רציונל אבולוציוני-הישרדותי לדבר זה, שכן התינוק מגיע ללא כל בסיס ומאגר של נתוני ידע שיאפשר לו לחשוב, לתכנן, להסיק מסקנות וכו'. כי כל חשיבה מתבצעת על סמך הידע שיש לנו. ולכן התינוק צריך קודם כל לבנות לעצמו מאגר ידע רחב מספיק בכדי שיוכל בשלב מאוחר יותר לבצע את פעולות החשיבה. ובנוסף, התינוק מגיע לסביבה עם כללי התנהגות ונורמות מסויימות, ועליו ללמוד ולהפנים את הנורמות האלה בטרם יוכל להשתלב בחברה. ולכן בתחילת חייו התינוק-ילד קולט ומקליט, וכך יוצר בסיס של ידע והבנה על הסביבה בה הוא חי.
 
מכאן נקל להבין כיצד נוצרות בתוכנו אמונות הצרובות עמוק עמוק בתת-מודע שלנו. אם הורי התינוק-ילד מרבים לצעוק, להטיח זה בזה האשמות, להתנהג באלימות מילולית או פיזית – אלה דפוסי הדיבור והתנהגות שיפנים הילד, בליווי אמונה עמוקה שכך נוהג כל העולם, ושהעולם הינו מקום מסוכן ואכזר. ולהיפך כמובן. או אם הורי הילד מרבים לגעור בו ולומר לו מיני משפטים כגון "יש לך ידיים שמאליות", "איזה לא יוצלח אתה", "אם לא תאכלי הרבה לא תהיי בריאה", "ילד גיבור וגדול כמוך לא בוכה", "אנשים רק רוצים לנצל אותך, צריך תמיד להיזהר ולהישמר ולא לסמוך על אף אחד" וכו' וכו'... – אז משפטים אלה יופנמו עמוק בתת-המודע של הילד וכבוגר זה מה שהוא יאמין על עצמו ועל העולם. זאת מבלי שהוא יידע מדוע הוא חושב ומאמין בכך. הוא יהיה בטוח שזו האמת.
 
מבחינה נוירולוגית, דפוסי החשיבה האלה שהוקלטו ונזרעו במוח הילדי יהפכו עם הזמן למסלולים עצביים מעובים ודומיננטיים, המייצרים את המחשבות האלה באופן אוטומטי בתדירות גבוהה. ולכן מחשבות אלה ימשיכו לעלות בנו עוד ועוד גם בבגרותינו. אלה הן אותן מחשבות שקופצות לנוו בראש עשרות ומאות פעמים כל יום. והמוח מייצר אותן מעצמו. וכך יימשך, עד שנעשה עבודה פנימית ונחולל שינוי. להרחבה על הנושא אתם יכולים לקרוא פוסט קודם שלי: "ערוצים עצביים והמוח הגמיש".
 
עכשיו נחבר את כל הדברים האלה יחד.
 
התת-מודע פועל בדפוסים אוטומטיים בשונה מהמודע שפועל בתהליכי חשיבה ובוחר את המחשבות וההתנהגות. אולם רוב הזמן המודע, שיש לו נפח עבודה מצומצם ומוגבל, עסוק במחשבות שונות על העבר והעתיד, ואנו איננו נוכחים באמת ברגע הזה. ולכן מרבית הזמן התת-מודע הוא זה שמייצר את התגובות וההתנהגויות שלנו, ולא באמת אנחנו. והתת-מודע פועל על סמך דפוסי מחשבה והתנהגות שקיימים בו. ודפוסים אלה, כאמור, נוצרו בחלקם הגדול בשנים הראשונות שלנו כשהמוח היה במצב היפנוטי, מצב "הקלטה". כלומר, אנו מגיבים מתוך דפוסים ואמונות השייכים למישהו אחר, לרוב להורינו. לא אנחנו בחרנו ויצרנו את האמונות ודפוסי ההתנהגות האוטומטיים שלנו, הם "הושתלו" לתוך מוחנו!!
 
וזו הסיבה מדוע אנו הרבה פעמים מוצאים את עצמנו מתנהגים ומדברים בדיוק כמו אמא או אבא, ולפעמים דווקא באותן אופנים שהבטחנו לעצמנו שאנו לא ננהג כך... זה פשוט הוקלט למוחנו מבלי שכלל בחרנו בכך ונמצא עמוק בתת-מודע שלנו וקופץ כאשר המודע שלנו עסוק בכל דבר אחר חוץ מהרגע הזה.
 
אגב, במצבים רגשיים שליליים - כגון לחץ וחרדה, כעס, פגיעה, וכו' – יכולת החשיבה המודעת מצטמצמת מאוד, ואז הדפוסים האוטומטיים קופצים בעוצמה רבה יותר. כולנו מכירים את זה, שבמצבים רגשיים אלה אנו מוצאים את עצמנו עושים את הדברים שאנו לא רוצים לעשות, בין אם זה התפרצות על מישהו, אכילה כפייתית, הסתגרות והתנתקות, או כל דפוס התנהגות ישן שלנו אנו מנסים להפסיק...
 
אם כן, התת-מודע ודפוסי החשיבה וההתנהגות המוטבעים בו שולטים במידה רבה על החשיבה שלנו, על ההתנהגות שלנו, על החיים שלנו...
ובכדי להחזיר לעצמנו את השליטה בחיינו עלינו לעשות שינוי בתת-מודע, ולהחליף את התוכנות-דפוסים הישנים האלה בדפוסים חדשים, דפוסים שאנו בוחרים ורוצים.
 
וזו היא הנקודה החשובה – שבכדי ליצור שינוי אמיתי ועמוק שיחזיק מעמד לאורך זמן, אנו צריכים לתקשר ו "לדבר" ישירות עם התת-מודע.
 
ואיך עושים זאת?
איך מדברים עם התת-מודע?
 
קיימות כיום מגוון של שיטות וטכניקות שעוקפות את המודע ומתקשרות ישירות עם התת-מודע, ומאפשרות שינוי וריפוי מהיא ועוצמתי הרבה יותר מאשר בשיחה רגילה עם המודע.
היפנוזה, כמובן, היא אחת השיטות האלה. ואכן היפנוזה הינה כלי טיפולי רב עוצמה!
כלים נוספים הינם הרפיה ומדיטציה תוך דיבור פנימי חיובי בכיוון השינוי אותו רוצים ליצור. רגעי ההירדמות לקראת השינה וההתעוררות בבוקר אף הם ייחודיים בזכות היותנו בגלי אלפא ותטא ולכן באותו מצב היפנוטי המאפשר דיבור ישיר עם התת-מודע. ניתן לקרוא על כך בהרחבה במאמר שלי "רגעי הקסם של הירדמות והתעוררות". אלה כלים בהם אנו יכולים לעשות שימוש עצמי. עוד כלי רב-עצמה שניתן להשתמש בו באופן עצמאי הוא הדימיון שלנו! צריך לדעת כיצד להשתמש בדימיוננו באופן נכון על מנת לנצל את מלוא עוצמתו, וניתן לקרוא על כך בהרחבה במאמר קודם שלי "ריפוי עצמי 3 – ויזואליזציה מתוך טראנס".
ובנוסף - EMDREFT,  שיטת סילבה,  שיטת המסע,  תטא-הילינג – אלו הינם רק חלק ממגוון הגישות הטיפוליות הקיימות שיכולות לסייע בשינוי מהיר ועמוק באמצעות תקשור עם התת-מודע.
 
אם כך, הגיע הזמן שנשתחרר משליטתן של האמונות והדפוסים העתיקים האלה ובמקומן ניצור אמונות ודפוסים חדשים שאנו רוצים ובוחרים לטובת יצירת מציאות חיובית ובריאה יותר בחיינו!
אז למה אתם מחכים?  למה אתן מחכות??
 
אנחנו נמצאים בתוך חג החנוכה, חג של נס ושל אור.
ואנחנו נמצאים בתקופה בה היכולת לחולל ניסים בחיינו וביקום הולכת וגדלה.
הגיע הזמן שתעשו גם אתם ואתן ניסים בחיים שלכם!
ועכשיו הוא הזמן...
 
החג הבא הוא פסח – חג של השתחררות מעבדות.
ואולי תחליטו עכשיו שעד חג החופש תפעלו על מנת להגדיל את דרגת החופש הפנימי שלכם-שלכן, ובכך תכניסו ותיצרו מציאות חדשה בחייכם-חייכן.
כי רק אנחנו יכולים לשנות את עצמנו ואת חיינו!
 
לכו בדרך בשמחה ובהנאה,
תהנו ותשמחו מכל יום חדש שמגיע וממה שהוא מביא לכם,
כי תמיד יש טוב וחיובי בחיינו,
וגם הקשיים הם מתנות מחופשות...
 
באהבה,
 
תומר (:

להתעורר! מדריך רוחני-מעשי
לפגוש את אלוהים ברמזור  
לסובב את הגלגל - הספר
הכל ניתן לשינוי!  
האם ניתן לרפא את זה?  
המקום החשוב ביותר!  
היפנוזה עצמית בשירות שינוי עצמנו  
לרפא את עצמך – המיגרנות שנעלמו...  
הבחורה שריפאה עצמה מדלקת הפרקים - לרפא את עצמך...  
מה אורך הזנב שלכם...?  
שתיל השינוי...  
של מי האופי שלך...?  
האם אתם קשובים לעצמכם...?  
מה הדיבור הפנימי שלכם...?  
האם אתם מדברים אל ה...?  
מחשבה חדשה – חומרים חדשים...  
האם יש לך לחץ סמוי...?!  
אפשר להיות ברוגע גם כשבחוץ סוער...  
האם אני באמת רוצה את זה??  
אם תרצו אין זו אגדה...!?  
התגובה הראשונית ואתם  
ליצור את המציאות שלכם מתוך בחירה  
איך לעשות היפנוזה עצמית ולהוציא את עצמך מהסבל  
איך לעשות מדיטציה  
יצירת מציאות - כשזה ברור לכם, זה פשוט קורה...  
השנה החדשה שלי  
להיות מודע כל יום ויום...  
משחקיות זה שם המשחק...  
מי הוא זה שרוצה??  
הדרכת מגן הדוד  
אם זה היה היום/חודש/שנה האחרונים שלך...??!  
בזכות הפשטות  
יש לכם יום קשה? תעשו רסט...  
מה נותן לי את הכוח?!  
לחבר את הלבבות  
מדיטציה מדיטציה מדיטציה... ?!  
על הפער שיש לכולנו  
לעזור לעצמנו להתמיד...  
האם אתם משקים את הזרעים שלכם?  
שלושת התפים...  
להפוך עליה לירידה...  
להתעלם מהקיים  
יש גם ימים קשים  
שלוש נקודות למחשבה  
בעניין משמעת עצמית  
בעניין משמעת עצמית 2  
על מדיטציה - מהספר  
כשלא נרדמים בלילה  
נולדנו לחופש! מהם הפחדים שעוצרים אותך?  
מדיטציות בצום – מהספר "להתעורר! מדריך רוחני-מעשי"  
להשתחרר מחרדות - על טיפול טבעי בחרדות  
לשחרר את העבר או להשתחרר מהעבר?  
בחירה חופשית -מהספר  
של מי הרגשות שלך??  
כמה מילים על כאב...  
כמה מילים על כאב... – כאב נפשי  
לבחור בחיים... לבחור בשמחה...!  
לאתגר את עצמנו ולפגוש את העוצמה שבתוכנו!  
לאתגר את עצמנו ולפגוש את העוצמה שבתוכנו - 2  
אפיגנטיקה – האם אנו קורבנות של הגנים שלנו ??  
עוצמת הנשימה 3 – נשימות עוצמה  
עוצמת הנשימה 2  
עוצמת הנשימה!  
סרטן - קריאת התעוררות!  
הסרטן כקריאת התעוררות 2  
המוח הגמיש - סיפור מקרה  
מגנוט זוגיות בריאה של אהבה  
מיהו ומהו האגו הזה?  
הווייז הפנימי שלנו  
להמשיך למרות הקושי  
יש פתרון לחרדה  
עוד על חרדה - אפשר להשתחרר בכל גיל  
על הפחד  
על הפחד 2  
על הפחד 3  
הכל ידוע מראש והרשות נתונה  
הכל ידוע מראש והרשות נתונה - גורל וקארמה  
הכל ידוע מראש והרשות נתונה - הזויית המדעית  
האם אנו יכולים לשלוט על המחשבות שלנו? המשך...  
האם אנו יכולים לשלוט על המחשבות שלנו?  
האם יש לכם שליחות?!  
לקבל באהבה או לפעול לשינוי?  
האם אתם חיים או מעבירים את החיים  
נוח ונעים או...  
מה הגישה שלכם?  
אנחנו עוף החול  
הגוף כהשתקפות התודעה  
הגוף כהשתקפות התודעה - מהו בעצם אפקט פלאסבו?  
מי אני?? - להחזיר את עצמנו לעצמנו...  
חיים ללא קושי...  
8 דרכים לחולל מהפך בחיים שלכם  
לשים סימן שאלה...  
אפיגנטיקה - להיות חופשי מהסיפור הגנטי שלך  
מיתוס החלבון  
מיתוס הסוכר והסכרת  
מיתוס השמש והסרטן  
כמה אחוז שומן יש בחלב 3% ?  
מיתוס החלב, הסידן, והעצמות  
ריפוי עצמי-טבעי באמצעות צום !  
מיתוס ארוחת הבוקר  
מה השנאה והכעס עושים לנו?  
נזקי הלחץ וכיצד לעבור מלחץ לרוגע והרפיה  
דרכים להיכנס להיפנוזה עצמית  
מדיטציה - על מה ולמה?  
ריפוי טבעי-עצמי פרק 1  
ריפוי טבעי-עצמי פרק 2  
היפנוזה, היפנוזה עצמית, ויצירת מציאות  
ערוצים עצביים והמוח הגמיש  
אמונות יוצרות מציאות  
התת-מודע ושליטתו בנו... חלק א'  
התת-מודע ושליטתו בנו – חלק ב'  
אם הייתי ראש הממשלה...  
להיות שק חול...  
למה אני לא נכנס לממ"ד?  
הינך מסטר!  
להרגיש  
חיים ללא קושי  
הומלס על הדרך...  
מה שלומך? עניין קטן גדול...  
על עליות ונפילות...  
טרנספורמציה - חלק ראשון  
טרנספורמציה - חלק שני  
אכילה כמדיטציה  
שיעור בשחרור  
כשמגיע הזמן לעזוב...  
אשת לוט, תקווה, ואמונה...  
ריפוי עצמי 1  
ריפוי עצמי 2  
ריפוי עצמי 3  
ריפוי עצמי - צום4  
מדיטציה בבארותיים  
לקום אתמול בבוקר  
מה עושים לנו דיווחי התנועה  
נקודות למחשבה...
הדרך לאיתקה  
מעשה בבן מלך  
קונפציוס על בני האדם  
מדוע מת הפרפר  
קישורים מעניינים  
משפטים לחיים  
ספרים שכדאי לקרוא...  
חדשות


14/02/2015

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים