השמש – פוסט זה עשוי לשנות את חייכם

חברים וחברות יקרים ויקרות!   שותפים לדרך…

מה שלומכם שלומכן?

זהו פוסט נוסף בסדרת הפוסטים שוברי המיתוסים שלי… (:

הפוסט הזה עשוי לשנות את חייכם, ועשוי להציל אתכם!

הדברים שאני עומד לכתוב היום עשויים להפתיע אתכם ולשבור מיתוס בו אתם מאמינים. אתם עשויים להתקשות להאמין, ואולי תחושו כעס על כך שלא סיפרו לכם את האמת הפשוטה הזו עד היום…

כל מה שאני עומד לומר לכם כאן הוכח ומבוסס מדעית ומחקרית.

האם אתם מורחים קרם הגנה מהשמש בכדי להגן על עצמכם מהשמש המזיקה?

והאם אתם חובשים משקפי שמש בשביל להגן על עיניכם מפני קרני השמש?

האם אתם מאמינים שבפעולות אלה אתם שומרים על בריאותכם??

אחרי שתקראו את הדברים כאן תבינו שבדיוק ההיפך הוא הנכון!

אנחנו מוצפים בהנחיות כיצד להגן על עצמנו מפני קרני השמש המזיקה ושחשיפה לשמש עשויה לגרום לסרטן עור. הפכנו להיות שמש-פוביים, פוחדים מהשמש. כשאני רוכב באופני הידיים בפארק הירקון, בשעות הבוקר המוקדמות, אני רואה את האנשים האלה, שעוטפים את עצמם מכף רגל ועד קדקוד ועם כובע שמסתיר כל חלקת עור חשוף, ואשר מורחים על עצמם שכבה עבה של קרם "הגנה". אלה הקיצוניים, שממש חוששים מהשמש. אך רובינו מאמינים למה שמספרים לנו, רובינו מורחים קרם הגנה, רובינו מאמינים שהשמש אכן מזיקה וגורמת סרטן עור.

אך האמנם כך הוא?

מבלי להיכנס כאן לדיון סביב השאלה מה מניע את שטיפת המוח הזו בעניין השמש, ברור שיש כאן מניעים כספיים גדולים. זה פשוט: היכן שיש פרסומות, יש אינטרסט כלכלי…

אז מה האמת?

האמת היא שהשמש חשובה עד מאוד לבריאותינו, וחשיפה לשמש לא רק שאינה גורמת לסרטן, אלא שהיא תורמת למניעת כל סוגי הסרטן, כולל סרטן עור. למעשה, בארצות בהם יש הרבה שמש והתושבים חשופים הרבה לשמש יש מעט מאוד מקרי סרטן עור, בעוד שבארצות מעוטי שמש, כמו אנגליה וקנדה למשל, תדירות סרטן העור הינה גבוהה בהרבה.

מדוע זה?

הטבע הינו הרי חכם, וכך גם גוף האדם. לקרני השמש, חוץ מההשפעות המיטיבות שלהן, יש אמנם גם השפעה מזיקה על התאים ועל ה DNA, אך לגוף מנגנונים טבעיים והוא יודע להתגונן מפני השמש ולתקן את הנזקים אם נוצרו כאלה. וכאשר אנו מורחים קרם "הגנה" וחובשים משקפי שמש אנו מבלבלים את הגוף ומנגנוני ההגנה הטבעיים שלו ובכך למעשה מעמידים את עצמנו בסכנה מוגברת, כפי שיוסבר להלן.

אז הנה כמה עובדות חשובות בנושא:

 • ויטמין D הינו הויטמין היחיד שכמעט ואינו מצוי במזון: הוא מיוצר בעור כאשר אנו נחשפים לשמש. משמעות הדבר היא כי ללא חשיפה מספקת לשמש יווצר במשך הזמן חוסר בויטמין D. את זה רובנו יודעים.
 • ויטמין D חשוב לפעילות התקינה של כל מערכות הגוף, ולמעשה של כל תא ותא ממיליארדי תאי הגוף. הוא חודר לתוך התאים, שם גורם להפעלה או לכיבוי של אלפי גנים. כלומר, הוא "מדבר" עם ה- DNA שלנו ומשפיע עליו!
 • מחקרים רבים הראו קשר בין רמות נמוכות של ויטמין D למחלות רבות, ביניהן אוסטאופורסיס (אובדן סידן מהעצמות), סוכרת, לחץ דם גבוה, פיברומיאלגיה, מרבית סוגי הסרטן, מחלות אוטואימוניות (כמו טרשת נפוצה ודלקת מפרקים), ועוד…
 • ויטמין D הינו הורמון סטרואידי המיוצר מכולסטרול. כן כן, זו אינה טעות. כולסטרול. לכן, רמות נמוכות מידי של כולסטרול עלולות לפגוע בייצור ויטמין D.
 • העיניים צריכות אף הן לקבל את קרני השמש בכדי שויטמין D ייוצר. כלומר שאם אנו לובשים משקפי שמש שחוסמות חלק ניכר מקרני ה UV, ייצור הויטמין ייפגע או יופסק.
 • חשיפה לשמש גורמת לייצור מלנין בתאי העור. מלנין הינו אותו חומר כהה שגורם לאפקט השיזוף, ולמעשה הוא חומר המגן על תאי העור מקרינת השמש על ידי ספיגת קרני ה UV והפיכתם לאנרגיית חום. לכן חשיפה הדרגתית לשמש תגביר את ייצור המלנין ותגרום לעורנו להיות כהה יותר, ולכן תגביר את ההגנה הטבעית שלנו מהשמש. במילים אחרות, אם אנו נמנעים מחשיפה לשמש אנו למעשה הופכים פגיעים יותר לנזקי השמש.
 • לצורך ייצור המלנין חשוב שקרני השמש יכנסו פנימה לתוך העיניים. כלומר, כאשר אנו חובשים משקפי שמש ייצור המלנין נפגע ואנו חשופים יותר לפגיעה מקרני השמש.
 • גם מריחה של קרם הגנה על העור יקטין או ימנע לגמרי את ייצור ויטמין D. לכן, כאשר אנו מורחים קרם "הגנה" מהשמש אנו למעשה מונעים מעצמנו מלקבל את הטוב של השמש…
 • בנוסף במרבית סוגי קרם ההגנה יש כל מיני חומרים מזיקים ומסרטנים. אלה חומרים שלא הייתם מוכנים להכניס למזון שלכם, אך כאשר אתם מורחים אותם הם חודרים לתוך גופנו דרך העור. חומרים אלה הם התורמים לנזקי עור ולהיווצרות סרטן העור.
 • ויטמין D מיוצר על פני העור ולוקח זמן מה עד שהוא נספג בגוף. לכן כדאי להימנע מלשטוף את הגוף עם סבון בשעות שלאחר החשיפה לשמש.
 • קרני האור האולטרה סגול, UV, הן אלה האחראיות לייצור ויטמין D. באור השמש יש בעיקר שני סוגי אור UV – UVA, ו- UVB.  UVB  הוא זה שדרוש לצורך ייצור הויטמין. קרני UVA הן הקרניים המזיקות.
 • קרני  UVB הינן בעלות חדירות נמוכה יותר מקרני UVA, ונבלמות על ידי זכוכית. זאת אומרת שאם אתם נחשפים לשמש מאחורי זכוכית, כמו במכונית עם חלונות סגורים, או מאחורי חלון, רק קרני UVA מגיעות אלינו ולכן אין ייצור של ויטמין D.
 • למי מכם שדואג בנוגע לחור באוזון, אתם יכולים להיות רגועים בעניין. החור באוזון נמצא מעל אנטרטיקה, ושם מורגשת ההשפעה המירבית. באיזור שלנו, בישראל, רמת הקרינה מהשמש כמעט ולא השתנתה בעשורים האחרונים.
 • אנשים עם עור בהיר זקוקים לחשיפה קצרה יותר לשמש בכדי לייצר את מנת הויטמין D היומית. אנשים בעלי עור כהה זקוקים ליותר זמן בשמש. כך, אם לאדם בהיר יספיקו כעשרים דקות של חשיפה ישירה של מרבית הגוף לשמש, אדם כהה יזדקק לשעה או שעה ורבע.
 • אם אינכם נחשפים מספיק לשמש, חשוב לקחת תוסף של ויטמין D, בצורה של טיפות שמטפטפים הישר לפה, מתחת ללשון, שם יש ספיגה ישירה לדם מבלי לעבור דרך מערכת העיכול. המינון המומלץ על פי מומחים בתחום הינו 3,000-4,000 יחידות ליום.

חשיפה יומיומית נכונה לשמש חשובה לבריאות שלנו. ברור שחשיפה ממושכת בשעות החמות עשויה לגרום לנזק. אך הגוף יודע להתמודד ולשקם, וזו למעשה הסיבה מדוע העור מתקלף אחרי שנשרפים מהשמש: העור פשוט מחדש את עצמו. ויותר מכך, אם מגדילים את החשיפה באופן הדרגתי אז הגוף מסתגל, העור רוכש הגנה טבעית, ואז אפשר להיות שעות רבות בשמש ללא שום נזק. אני אישית נמצא שעות ממושכות בשמש כבר שנים, וללא שום תופעות לוואי שליליות. נהפוך הוא, השמש רק מוסיפה לבריאות ולאנרגטיות שלי.

אני מקווה שבעקבות הדברים שקראתם כאן, תפסיקו למרוח את החומרים המזיקים האלה, ותתנו לעצמכם את המתנה הגלומה בחשיפה לשמש. וגם שתחדלו ממנהג חבישת משקפי השמש. בהתחלה עשוי להיות לכם קשה, כי העיניים שהתרגלו למשקפי שמש נהיו רגישות. אך עם הזמן, העיניים נהיות חזקות יותר ועמידות יותר לאור השמש. וגם את זה אני אומר מניסיון אישי: אני הפסקתי ללכת עם משקפי שמש לפני יותר מעשור, והעיניים שלי רק התחזקו מאז.

בפוסטים הבאים אמשיך להתייחס ולהפריך עוד כמה מיתוסים ואמונות שגויות.

שיהיו לכולנו ימים מלאי אור שמש מבריא ומשמח… (:

באהבה,

תומר (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *