על הפחד – חלק 1

על הפחד – מהספר "להתעורר! מדריך רוחני-מעשי"

יש לנו פחדים שונים. רובם הגדול של הפחדים נובעים מהאגו, וככאלה הם אינם פחדים אמיתיים אלא פחדים מדומים. פחד אמיתי נובע כאשר יש סכנה ואיום ממשיים על חיינו – למשל כאשר נמר תוקף אותנו (מה שלא סביר שיקרה בעולמנו המודרני) או כשאנו מותקפים על ידי מישהו האוחז בסכין (עשוי לקרות אם אתם חיים בניו יורק). אולם רוב הפחדים שלנו משולים לנמר מנייר, שאנו מדמים לנמר אמיתי – פחד שהבחורה תסרב לניסיונות החיזור שלנו, או שנפוטר מהעבודה, או שלא נקבל ציון גבוה במבחן וכולי. יש בנו מגוון גדול של פחדים, ולחלקם אנו כלל איננו מודעים.

הפחד שנמצא בבסיס כל הפחדים, אי שם עמוק עמוק בתוכנו, הוא פחד הנטישה. כפי שכבר ציינתי, נטישה עבור תינוק או ילד רך בשנים שקולה למוות, מכיוון שאין לו יכולת לשרוד בעצמו. היות שכולנו חווינו באופן כזה או אחר סוג של נטישה (ואין צורך שתתרחש נטישה בפועל, מספיק שהתינוק/ילד חווה נטישה באופן סובייקטיבי), לכולנו יש עמוק בתוכנו את הפחד הזה. רובנו לא מודעים לפחד הנטישה, כי הוא כה עוצמתי ומאיים. אנו נחווה כל מיני נגזרות של הפחד הזה, אך בדרך כלל לא את הפחד הזה עצמו. אולם אי שם בתוכנו הוא קיים וחי, ומשפיע עלינו בלי שנדע זאת.

הפחדים הדומיננטיים שלנו, אלה שאנו חווים באופן החזק ביותר, עשויים בהחלט למצוא את דרכם להתממש בחיינו, ולהפוך לנבואה המגשימה את עצמה. הסיבה לכך היא שפחד דומיננטי כזה משדר החוצה (ופנימה לתוכנו) תדר אנרגטי חזק ומתמשך, ובסופו של דבר הרי נקבל את מה שאנו משדרים החוצה באופן רציף ועוצמתי. מובן שלא כל הפחדים שלנו יתממשו, אלא רק אלה שאנו חשים באופן קבוע וחזק. כך שאנו לא צריכים לפחד לפחוד.

לפחדים שלנו יש גם חשיבות.

ראשית, פעמים רבות לפחדים שלנו עשוי להיות גרעין של אמת. אמנם הם מנופחים על ידי האגו, אך עדיין ייתכן שיש בהם משהו. אם אתם נוסעים בכביש עירוני ופתאום עולה פחד שתדרסו מישהו, אולי אתם נוסעים מהר מדי או צמוד מדי למכוניות החונות והתת־מודע שלכם מאותת לכם שתשימו לב. אגב, אם לא תקשיבו לפחד ותבינו מה השורש שלו, הוא עלול להצמיח שורשים במוחכם ובאגו שלכם, ואז אתם עלולים למצוא את עצמכם מדמיינים תסריטי זוועה שבהם אתם דורסים מישהו. שימו לב, כי אם לא תקשיבו לפחד ולא תבינו מהיכן הוא בא, הוא עלול להתממש. ילד אכן עלול לקפוץ מבין המכוניות ואם אתם נוסעים מהר מדי או קרוב מדי למכוניות חונות אתם עלולים לא להספיק לבלום בזמן.

הנה דוגמה נוספת.

אם אתם חוששים שאתם עשויים להתפרץ על ילדכם ולהכותו, ייתכן מאוד שיש לכם כעסים עליו שאתם לא מרשים לעצמכם לבטא, ואותם כעסים הולכים ומצטברים בכם, עד שהם עלולים להתפרץ החוצה בפתאומיות ובעוצמה, ותת-המודע החכם מתריע בפניכם על הסכנה. מובן שהקשבה לפחד במקרה זה תביא להבנה שעליכם להתחיל לבטא את כעסיכם באופן מבוקר ונשלט כדי למנוע את ההתפוצצות.

ועוד דוגמה.

מישהי נמצאת בתחילת קשר ועולה בה פחד מניצול מצד בן הזוג. שוב זה עשוי להיות איתות מתת-המודע שאכן משהו אינו כשורה ונדרשות זהירות וערנות. אך באותה המידה כל הפחדים האלה עשויים להיות נטולי כל בסיס מציאותי ולנבוע אך ורק מהאגו, מטראומות ישנות, מאמונות עמוקות וכולי.

שנית, הפחדים שלנו הם סוג של מצפן ומורה דרך במסע ההתפתחות שלנו. דווקא בגלל שמקורם של מרבית הפחדים בחוויות העבר ובאגו שנבנה עליהן, הם עשויים לשפוך אור על המקומות שבהם אנו זקוקים לעשות שינוי ועבודה פנימית. הפחדים הם כמו מראה מיוחדת המשקפת לנו את האגו, שבדרך כלל קשה לנו לראותו ולזהותו, בגלל שאנו חווים אותו כחלק מעצמנו. הפחדים מראים לנו את המקומות שבהם האגו משחק ושולט בנו, כך שההקשבה והמודעות לפחדים שלנו עשויות לעזור לנו בבואנו להפוך את הלא-מודע למודע ולצמצם את שליטתו של האגו בנו. חקרו את התנהגותכם וגלו את פחדיכם.

כאשר אתם נהיים מודעים ושמים לב לפחד כלשהו, כזה שאין לו כל בסיס מציאותי והוא נובע מהאגו, הדבר הנכון לעשות הוא בדיוק הדבר שממנו אתם פוחדים!

זו הדרך המהירה ביותר לפוגג את הפחד.

בושה היא סוג של פחד כזה. אם תעשו את הדבר שאתם מתביישים בו, דווקא אז תשתחררו מהבושה והפחד שמאחוריה. מובן שזה צריך להיות בהתאמה עם הסביבה. כלומר, אם אתה מתבייש באיבר המין שלך או אם את חשה לא בנוח עם השדיים שלך, יהיה לא נבון להתפשט ולהסתובב עירומים ברחוב או בעבודה, אך כן יהיה חכם ומועיל למצוא אתר או אירוע נודיסטי (ויש כאלה גם בארצנו הקטנה) וללכת אליו. זה עשוי בהחלט להקל ולמוסס את תחושת הבושה שלכם.

עוד דבר חשוב בעניין הפחדים. כאשר אתם פוחדים מדבר כלשהו, ועדיין לא הצלחתם להתגבר על אותו הפחד – אל תכעסו על עצמכם. זכרו שיש פחדים שלוקח זמן למוססם לגמרי ולעתים מדובר בתהליך ממושך, אז קבלו זאת באהבה ובחמלה. ואם כבר אנו בעניין אהבה וחמלה, כדאי מאוד לחבק את הפחד בדמיוננו ולשלוח לו אהבה. גם זה יכול לסייע ולהקל.

אז למדו את עצמכם להסתכל לפחדים שלכם בעיניים ללא מורא, וכך למוסס ולנטרל אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *