כשמגיע הזמן לעזוב

כשמגיע הזמן לעזוב

חברים וחברות יקרים, שותפים למסע… !

לפני מספר ימים התנסיתי שחוויה שהיתה לי מזעזעת וקשה, ועוררה בי מחשבות שונות, שברצוני לשתף אתכם כאן.

ביקרתי קרוב משפחה מבוגר שלאחרונה הועבר ל "בית הורים" נוכח מחלת הפרקינסון/אלצהייר/השד-יודע-מה שיש לו, ולאור התדרדרות קשה במצבו בשבועות האחרונים. היה עצוב וקשה לראותו כך. הוא ישב נטוי על צידו, עיניו כמעט עצומות רוב הזמן, הוא לא מדבר וגם כשאומר מילה פה ושם זה חלש מאוד ולפעמים לא מובן.

הוא עם חיתול. כל עוד הוא היה בבית עם אישתו שטיפלה בו במסירות בשנים ה אחרונות והפיליפינית שסייעה בטיפול בו בשנה האחרונה, אז הוא היה ללא חיתול והיו עוזרים לו להגיע לשירותים, והיו הרבה פיספוסים בעניין. אך בבית האבות זה לא אפשרי, ולכן הוא עם חיתול. והאמת, שמצבו כה התדרדר שנראה שהוא כבר אכן זקוק להיות עם חיתול.

בחודש האחרון הוא אושפז שלוש פעמים בבית חולים, פעם בגלל דלקת ריאות, פעם בגלל שלשולים ואיבוד נוזלים גדול, ופעם בגלל דלקת בשלפוחית השתן. אז עכשיו הוא גם עם אינפוזיה.

האם הוא ער ומודע למתרחש סביבו? לעצמו ולקורה אותו?

נראה שכן, לפחות חלק מהזמן. כי מידי פעם הוא מגיב לסביבה, קורא בשם אישתו שלידו, או מישההו אחר שנמצא שם. אך רוב הזמן הוא שקוע בתוך עצמו.

הוא נראה כסובל. לי כך זה נראה.

לקראת אחת באו שניים מהצוות לקחת אותו לארוחת צהרים. כשהעבירו אותו מהכסא עליו ישב לכסא הגלגלים, כי הוא כבר לא מסוגל ללכת כלל, כל הגוף נכנס לרעידות, והוא נראה כמבוהל. קשה וכואב היה לראות את זה.

אישתו נכנסה להאכיל אותו, ואני נכנסתי איתה.

בחדר האוכל ישבו כעשרים מדיירי המקום. זה היה מחזה עצוב.

לידי יושבת אישה שנראית כבת שבעים. אחד מאנשי הצוות בא על מנת להאכיל אותה. כל פעם שהוא מקרב את הכף עם המזון היא מסיטה את ראשה הצידה וקומצת את שפתיה חזק. כאילו היא אינה רוצה, אך אי אפשר לדעת מה באמת מתחולל בראשה. לאט לאט, ועם המון סבלנות, הוא מצליח להכניס לה ביס ביס, עד שהצלחת כמעט ריקה.

איש צוות אחר מוליך אדם ומושיבו על כורסא מולי וחוגר אותו לכורסא עם רצועה מרופדת. האדם נראה צעיר, כבן חמישים, ולכאורה נראה בריא לגמרי. אלא שהוא פסיבי לחלוטין, מתבונן בנעשה בחדר בהבעה ספק סקרנית ספק משועשעת, אך עיניו נראות ריקות. גם אותו מאכילים, והוא פותח את פיו כתינוק, במין רפלקס שכזה, ולועס תוך שהוא ממשיך להביט סביבו באותה הבעה בדיוק…

כמחצית מהשוהים בחדר האוכל מסוגלים לאכול בעצמם, השאר צריכים שיאכילו אותם. חלק אוכלים אוכל מוצק וחלק מקבלים אוכל מרוסק, דייסתי. מקצת מהאנשים מחוברים לאינפוזיה.

לחדר נכנס בצעדים קטנים אדם מבוגר קטן. הוא נראה מבולבל, מדבר משפטים שנראה שקשורים לדברים בעברו. הוא מתיישב ליד צלחת מלאה ומתחיל לאכול. תוך כדי הוא מנהל שיחה עירה אך הזויה עם אישה שיושבת לידו, אף היא אוכלת בעצמה.

מישהי אחרת, אף היא אוכלת עצמאית, מפטפטת כל הזמן לעצמה, כמספרת סיפורים, מחייכת בחיוך רחב לכולם, ומידי פעם מצדיעה לצה"ל…

אחת החוסות מסרבת לפתוח את פיה ולאכול. לבסוף המטפלת לוקחת מזרק גדול, שואבת את עיסת המזון, מזריקה את האוכל לפיה הסגור של האישה, מנה מנה.

וזה רק מדגם קטן ממה שראיתי שם.

הצוות מאוד סבלני, חייכן, וטוב לב.

אני מתאר זאת כאן באופן חצי היתולי, אך למעשה היה לי מאוד קשה לראות זאת. זה היה מזעזע ומטלטל. וכאמור עורר בי כל מיני מחשבות.

חשבתי שבחברה נורמלית ובריאה האנשים האלה כבר היו עוזבים את גופם וממשיכים הלאה. לפני עידן הרפואה המודרנית, עניין של אולי חמישים-שישים שנים, אנשים במצב דומה היו מתים. בתרבוית מסויימות, כשמישהו מבוגר חש שזמנו הגיע, הוא נפרד ממשפחתו ומקרוביו ומתכווננן לעזוב את גופו והמשיך הלאה במסע הנשמה.

אך בתרבות המערבית המודרנית, אנו מחזיקים את האנשים חיים הרבה לאחר שבטבע הם היו כבר מתים באופן טבעי. יש את האמצעים הטכנולוגיים ותרופות שמאפשרות להחזיק אדם בחיים לאורך שנים, כאשר כבר איבד כל סממן של חיים עצמאיים ושל תודעה עירה ומודעות, וכל יכולת לתקשר עם הסביבה. האמונה השלטת במערב כי ההחומר והגוף הוא הכל, ההזדהות שלנו עם הגוף, והאמונה שהחיים מסתיימים כאשר הגוף חדל להתקיים – אלה תורמים לכך האנו מחזיקים גוף חי גם כשכבר אין עם מי לתקשר בתוך הגוף.

ולפעמים מעורבים רגשות חזקים של קרובי המשפחה של האדם, שמתקשים להרפות ולשחרר את האדם לעזוב את גופו ולהמשיך הלאה.

בשניים-שלושה העשורים האחרונים יש עליה חדה במספר האנשים החולים במחלות ניווניות אלה של המוח, כניראה בשל אורח החיים המערבי-מודרני, השונה מאוד מאורח החיים שהיה עד לפני מספר עשורים. יותר ויותר אנשים, גם בגילאים יחסית צעירים, מוצאים את עצמם כלואים בגוף שהיכולות הפיזיות או המנטליות שלו, או שניהם, הולכות ודועכות.

מה היו אומרים האנשים האלה, שם בחדר האוכל של "בית ההורים", אם היו יכולים לדבר? האם היו רוצים להמשיך לחיות כך? או שהיו מבקשים ומתחננים שיעזבו אותם ויניחו להם פשוט למות…?

  

האם נכון להחזיקם בחיים ככה?

והיכן עובר הקו בין מצב שנכון עדיין להחזיק בחיים לבין מצב שכבר נכון יותר להניח לאדם למות?

אם בכלל יש כזה "נכון" ו- "לא נכון"…

אלה שאלות קשות וערכיות שאין עליהם תשובה ברורה.

אנחנו לא גוף שלנו והגוף שלנו הוא לא אנחנו. אנחנו לא רק הגוף שלנו, אלא יש בנו איזשהי יישות אנרגטית. תקראו לכך איך שבא לכם: נשמה, רוח, הניצוץ האלוהי. זו מהות אנרגטית נצחית, שנמצאת כאן בחיים האלה בתוך הגוף הזה על מנת לעבור מסע מסויים של צמיחה רוחנית, של הגדלת האור שבתוכנו, על מנת להיזכר באמת…

וכשאנו מעכבים ומונעים ממישהו לעזוב את גופו ולהמשיך הלאה, כלומר, שהנשמה שלו תמשיך הלאה, האם אנו לא למעשה כולאים אותו בתוך הגוף המנוון הזה??

אני אישית לא הייתי רוצה להמשיך במין קיום שכזה, נטול יכולת תודעתית, נטול כל יכולת בחירה.

ונראה לי שגם מרבית האנשים שם בחדר האוכל היו מעדיפים למות מאשר חיים אלה שכמו נכפו עליהם, ולהם עצמם אין כבר כל יכולת לעשות משהו בעניין.

למי שרוצה שרוצה למנוע מראש את האפשרות של הארכת החיים באופן מלאכותי, ניתן ליצור קשר עם עמותת "לילך", שם ניתן לחתום על הוראה רפואית-משפטית מתאימה.

עשו ככל יכולתכם לשמור על הגוף, לתחזק אותו, להבריא אותו. אך נסו לא להזדהות לגמרי איתו, ולא להשתעבד לגופני ולחומרי. וזיכרו – הגוף הוא רק הכלי והמיכל של מי שאנו באמת…

שיהיו ימיכם מלאים בשמחה ובריקוד, פנימי וחיצוני,

באהבה,

תומר (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *