בחירה חופשית – מהספר "להתעורר! מדריך רוחני-מעשי"

בחירה חופשית -מהספר

חברים וחברות יקרים-יקרות!  שותפים לדרך…

מהי הבחירה החופשית?

על העולם החיצוני יש לנו שליטה חלקית בלבד, ולפעמים גם זה לא, כי המציאות החיצונית מושפעת מכוחות מרובים ומאנרגיות המגיעות מכיוונים וממדים רבים. כפי שראינו, יש ביכולתנו להשפיע על המציאות החיצונית דרך התודעה שלנו, וככל שהתודעה שלנו תהיה חזקה ומשוחררת יותר מכבלי האגו, כך ההשפעה שלנו על החיצוני תלך ותגדל. אולם ההשפעה שלנו על החיצוני תהיה מוגבלת תמיד, ולו רק משום שמלבדנו קיימים אנשים נוספים בעלי תודעות משלהם, שגם להם הכוח להשפיע על המציאות.

אולם על הפנימיות שלנו יש לנו בהחלט יכולת שליטה. אנו יכולים לשלוט על התגובה שלנו להתרחשויות החיצוניות. הן על התגובה הפנימית שלנו, המורכבת מהמחשבות והרגשות שלנו, והן על התגובה החיצונית שלנו במילים ובמעשים שנבחר לומר ולעשות. אנחנו יכולים להגיב בעלבון, פגיעה, פחד, כעס – דברים הנובעים מהאגו. ואנו יכולים להגיב בקבלת האחר, בחמלה, באהבה – הבאים מהמקום של אור ורוח. ואל נא תתבלבלו בין תגובה ממקום של חמלה ואהבה לבין ריצוי האחר. גם כשאנו באים מהמקום של אור ואהבה, אנו צריכים לשים לפעמים גבולות ולשמור על עצמנו, אך יודעים לעשות זאת עם בחמלה וברוך, ובלי לפגוע באחר.

אין זה קל. כדי לשלוט על עולמנו הפנימי עלינו להשתחרר מההשפעות של האגו, וזה תהליך ממושך וקשה. וכאן, בדיוק במקום הזה, בזירת המאבק בין האגו לרוח וענן האבק מסמא העיניים שמפזר האגו, נמצאת הבחירה החופשית שלנו. אנו יכולים, ונזקקים, לבחור שוב ושוב ברוח ולא באגו. בחירה שכזו תביא אותנו מיידית למקום של אהבה, חמלה, תחושת אחדות, ביטחון ושקט פנימיים. ואז נוכל לפעול במישור החיצוני, משוחררים מהשפעותיו המזיקות של האגו. נוכל לקבל את ההחלטה הנכונה כיצד לפעול ומה לומר. זו בחירה שאנו נאלצים לעשות רגע אחרי רגע, יום אחרי יום, לפעמים עשרות פעמים ביום. כך זה לפחות בתחילת הדרך. אך ככל שהמודעות שלנו לאגו ולשליחיו תלך ותגבר, וככל שנרבה לבחור ברוח ולהיות במקום של האהבה, החמלה והאור המאחד כול – כך כוחו של האגו עלינו ילך וייחלש, המאבק יהיה קל יותר, והצורך לבחור לעבור מאגו לרוח יהפוך לנו לטבעי יותר ויותר.

לבעלי חיים אין אגו. הם אינם חשים כעס, אינם נעלבים (חוץ מחיות מבויתות שבמשך אלפי שנות ביות סיגלו לעצמן כמה מהמגרעות האנושיות), אינם תחרותיים, אינם שומרים טינה ואינם מחפשים את האושר בחיצוני. הם פשוט חיים, ומגיבים בהתאם לנסיבות, פוחדים ותוקפניים כשיש סכנה קיומית לחייהם או לטריטוריה שלהם. אוכלים כשרעבים, ולא כפיצוי על חסכים רגשיים.

אך בגלל שלבעלי חיים אין אגו, אין להם גם את יכולת הבחירה! דווקא האגו הזה שעושה לנו צרות צרורות ולפעמים מעוור את עינינו, הוא זה שבעקיפין מאפשר לנו את היכולת לבחור ולעשות תהליך של צמיחה.

הבחירה נתונה בידינו.

באהבה,

תומר (:

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *