להרגיש – כל הרגשות הם לגיטימיים…

להרגיש

חברים וחברות יקרים!  שותפים לדרך…

אני רוצה לכתוב היום על העולם הרגשי שלנו, ועל הניסיון של חלקנו שלא לחוש רגשות מסויימים שאינם נעימים להם או שהם פוחדים מהם.

"כולנו חווינו במהלך חיינו אירועים טראומטיים, קשים, מפחידים. כולנו ספגנו מהסביבה מסרים שליליים והפנמנו אמונות שליליות על העולם. בכולנו קיימות תחושות של אובדן, פספוס, דיכאון, פחד. שני העשורים הראשונים לחיינו הם במיוחד המשפיעים עלינו והמעצבים אותנו, וחלק גדול מהתחושות שהחוויות שעברנו עוררו "יורד" לתת- מודע בגלל קושי להכיל אותם באופן מודע, והן נותרות במעמקי הלא-מודע עד שמשהו יעורר אותם והם יעלו לרמה יותר מודעת.

פעמים רבות כאשר תחושות אלו עולות בנו, תחושת דיכאון לדוגמא, אנו נוטים לדחוק אותן חזרה פנימה ולהזיז את עצמנו למחשבות יותר חיוביות. אנחנו לא אוהבים לחוש תחושות מסוג זה, וגם חשים שאחרים לא יאהבו אותנו אם נהיה מדוכאים. יתכן שבטווח הקצר נחוש טוב יותר לאחר הדחקת הרגשות האלה, אך לאורך זמן רגשות מודחקים אלה ישפיעו עלינו מבלי שנדע זאת. סביר מאוד שהם ישפיעו ויפגעו במימד הפיזי, הגופני. העיכול יכול להשתבש, כאבי ראש, או כל תופעה ומחלה אחרת, בהתאם לעוצמת הרגש הנעול והאדם הנושא אותו.

לכן אנו חייבים לתת מקום לרגשות אלה, לאפשר לעצמנו לבטא אותם. זה לא אומר שאנו אמורים להתבוסס ברגשות אלה ולשקוע בהם. למעשה, מכך בדיוק פוחדים אנשים רבים. אך ההיפך הוא הנכון. כאשר נחוש ונבטא רגשות אלו, הם יפחתו ויתפוגגו. לעומת זאת, אם נימנע מלתת להם מקום, הם דווקא יתעצמו ויחריפו. בנוסף, ככל שנאפשר לעצמנו לבטא רגשות אלה כשהם עולים בנו (ושוב, לא מדובר בלהתבוסס בהם), אנרגיה שהייתה כלואה בהם תשתחרר ואנו נחוש יותר אנרגטיים, נקיים, ושמחים.

מניסיוני האישי ומניסיוני עם מטופלים נוכחתי שוב ושוב שכאשר אנו נותנים לרגשות "שליליים" אלה להיות ולהתקיים, אנו נחוש לאחר מכן עם יותר אנרגיה, מוטיבציה, חיות ושמחה מאשר קודם לכן. וכאשר אנו נמצאים בתהליך של שינוי וצמיחה, לאחר שעולה וצף ומשתחרר רגש עוצמתי כזה, אנו נמצא עצמנו במקום גבוה ומשוחרר יותר משהיינו לפני השחרור הרגשי הזה.

ומה זה אומר – לתת מקום לרגשות אלו?

הכוונה ב"לתת מקום" היא להרגיש את הרגש כשהוא עולה בנו. אם עולה עצב, ואפילו תחושת דיכאון, תאפשרו לרגש להיות. הוא לגיטימי ויש סיבה לכך שהוא עולה בכם. הוא בא לומר לכם משהו, ואם תאפשרו לו להתקיים תוכלו ללמוד ממנו את מה שבא למסור לכם, ואז הוא ילך ויתפוגג.

לפעמים מספיק לחוש את הרגש במשך זמן קצר, דקות או שעות אחדות, ולעיתים  הוא יישאר לפרק זמן ארוך יותר, וזה בסדר. העובדה שאתם חשים תחושה של דיכאון לא אומרת שאתם בדיכאון. זו רק תחושה אחת מיני רבות אחרות. וכולן לגיטימיות ואנושיות. לתת מקום לרגשותינו אינו אומר לשקוע ולהתבוסס בהם. זה אומר פשוט לאפשר את הזרימה הטבעית של הרגשות בתוכנו.

ועוד, העובדה שאתם חווים תחושת דיכאון אינה אומרת שתחושו אותו כל הזמן וברציפות. רגש כזה יכול לעלות בכם בתקופה מסוימת ומסיבות קונקרטיות, ובמקביל, במהלך אותה תקופה, יתכן מאוד שתרגישו גם רגשות נוספים ושונים, ואפילו שמחה!

ומה זאת אומרת – לבטא את הרגשות?

פשוטו כמשמעו, תנו לרגשות אלה ביטוי בכל דרך שתבחרו. אתם יכולים לדבר על כך עם חבר קרוב, לכתוב, לצייר, לפסל, או להיעזר בכל צורת ביטוי שתראה לכם. הביטוי של הרגשות חשוב, כי הוא מאפשר הוצאה שלהם החוצה כדי שלא יישארו כלואים בתוכנו. שיתוף אחרים בתחושותיכם הינו בעל חשיבות וערך ייחודיים. חשיפת רגשותיכם בפני חבריכם תאפשר לכם לקבל תמיכה, הכלה וקבלה שלכם גם עם רגשותיכם אלה. ובנוסף יש סיכוי שתזכו בבונוס נוסף בכך שתגלו שגם לזולתכם יש רגשות דומים, וזהו דבר חשוב ביותר לכולנו. שיתוף ייצור קירבה לאדם אותו בחרתם לשתף, ויעניק לכם תחושת שייכות.

לפעמים אנשים שרוצים לסגל לעצמם דפוסי "חשיבה חיובית" חושבים שאסור להם לחשוב מחשבות שליליות ולהרגיש רגשות שליליים. הם חוששים שאם יחשבו וירגישו שלילי אז זה יפגע בהם ובמה שהם מנסים להשיג דרך החשיבה החיובית. אולם זו אינה האמת, והחשש שלהם נובע מתפישה והבנה לא נכונים ופשטניים של מה זה "חשיבה חיובית".

חשוב להבין כי אין אדם שאין לו גם מחשבות שליליות ושעולים בו גם רגשות שליליים מידי פעם. וחשוב לדעת ולהבין כי כל הרגשות שעולים בנו הם טבעיים, אנושיים, ולגיטימיים. אנחנו בני אדם, לא רובוטים, והמשמעות של היותנו בני אנוש היא שיש לנו מגוון עצום של רגשות בעלי גוונים וצבעים רבים. ולחיות חיים מלאים מבחינה רגשית אומר להרגיש את מה שעולה בנו ברגע נתון. כי כשאנו מנסים להדחיק ולא להרגיש חלק מהרגשות הטבעיים שלנו, אנו גם מצמצמים את מרחב וטווח החיות שלנו.

לחשוב חיובי זה טוב ונכון. אך אם אנו מנסים לחשוב חיובי בכל מחיר, גם במחיר הדחקת תחושותינו שאינן עונות להגדרה שלנו לחיובי, אז המחשבות החיוביות יהוו רק מעטה חיצוני למחשבות ותחושות שליליות, והחשיבה החיובית לא תשיג את מטרתה. רק בתהליך פנימי ממושך של שחרור מדפוסים, אמונות, ופחדים נוכל להיות באמת יותר ויותר בחשיבה חיובית. ארחיב על נושא חשוב זה באחד המאמרים הבאים שלי.

כל הרגשות הינם אנושיים, טבעיים ולגיטימיים.

אל תפחדו מהם. תנו לעצמכם להרגיש אותם."

הקטע לקוח מהספר שלי "להתעורר! מדריך רוחני-מעשי" הנמצא בחנויות הספרים ובאתר שלי

בימים הקרובים אעלה פוסט המשך שכותרתו "של מי הרגשות שלך?"  (:

שיהיה לכם שבוע נפלא ומלא בשמחה והודיה,

באהבה,

תומר (:

1 thought on “להרגיש – כל הרגשות הם לגיטימיים…

  1. שוש כהן Reply

    היי תומר יקר !היום חוויתי רגשות לא נעימים וכדי להירגע נעזרתי בבת שלי. תודה לך על המילים והטיפים.
    אשמח לדעת כיצד גברים שהם יותר סגורים, יכולים להיפתח ולשחרר ולהירגע. שבת שלום ושוב תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *