האם כדאי ורצוי לעשן גראס, קנאביס?

האם כדאי ורצוי לעשן גראס/קנאביס?

חברים וחברות יקרים-יקרות!  שותפים לדרך…

לאחרונה יצא לי להיתקל בסוגיית הגראס מכמה כיוונים. גם דרך מטופלים וגם משאלות שנשאלתי. אז אני רוצה לכתוב לכם ולכן כאן את דעתי על עישון קנאביס.

ובכן, אם אתם מעשנים פעם בחודש או פחות, אז סבבה, תהנו…

אך אם אתם מעשנים יותר מפעם בחודש, אז אתם מכורים. בין אם תודו בכך או לא, וגם אם אתם בטוחים שאתם ממש לא מכורים – אתם מכורים. ובמיוחד אם אתם מעשנים פעם בשבוע או יותר.

אני מניח שדבריי אלו מעוררים התנגדות אצל מי מכם-מכן.

וזה בסדר.

כי המכור הוא בדרך כלל האחרון שיודה שהוא מכור. אפילו בתוכו, כלפי עצמו.

תנו לי להסביר מדוע אני אומר שאתם מכורים אם אתם מעשנים יותר מפעם בחודש.

ההתמכרות לקנאביס היא התמכרות פסיכולוגית יותר משהיא התמכרות גופנית-פיזיולוגית. אנשים מתמכרים להרגשה שעישון גראס נותן להם. הבעיות נעלמות או מתגמדות, וכל המצב נראה הרבה יותר נסבל ונעים… ולמעשה זו בריחה… בריחה ממציאות החיים, בריחה מעצמך…

ואז מתרחש תהליך איטי בו רוצים לעשן עוד ועוד, כי זה כזה נעים וכייף…  ואכן מעשנים יותר ויותר, והפעם בכמה זמן הופך להיות בכל סופ"ש…  וזה הופך להיות פעם בכמה ימים…  ומה רע אם אני אעשן גם יום או יומיים באמצע השבוע? זה הרי לא פוגע בתפקוד שלי, אתם מספרים לעצמכם, ונותנים לעצמכם לגיטימציה לעשן גם באמצע השבוע…  וככה לאט לאט אתם מוצאים את עצמכם מעשנים כל יום…  ומחכים לפעם הבאה…

התמכרות על פי הגדרה היא דבר שאנו זקוקים לו, שאנו "לא יכולים" בלעדיו. מאפיין נוסף של התמכרות זה שאם הזמן אנו זקוקים לעוד ועוד מהדבר אשר אנו מכורים לו.

וזה בדיוק מה שקורה. אתם רוצים עוד ועוד מזה… ובשלב שאתם מעשנים כל יום, הגראס למעשה שולט בכם, לא אתם בו.

אני אחזור על זה שוב, כי זו נקודה חשובה – אם אתם מעשנים כל יום, הגראס שולט בכם! 

אתם למעשה לא בשליטה. אתם עשויים לספר לעצמכם סיפורים שונים ולחשוב שאתם כן שולטים, אבל אתם לא!  רוצים הוכחה?  אל תעשנו חודש. אם אתם מסוגלים לא לעשן חודש, אז יופי, אתם לא מכורים. אך רוב הסיכויים שאתם לא תעשו את זה בתירוצים שונים…  כאמור, המכור הינו האחרון שיודה כלפי עצמו שהוא מכור. דרוש לכך כנות עמוקה ואומץ. והרבה יותר קל ונוח להמשיך לעשן ולהאמין שאתם בשליטה.

גם אם אתם מעשנים רק בסופ"שים ומצליחים להימנע מלעשן באמצע השבוע – רוב הסיכויים שאתם מחכים לסופ"ש ולעישון, ואתם בתוככם מתגעגעים וכמהים לאותה תחושה שמעניק גראס.

אך כאמור, מרבית האנשים יתפתו לעשן גם במהלך השבוע, והגראס יילך וישתלט עליהם…

אז מה רע?  אתם אולי שואלים.

הרי זה נותן תחושה טובה ועושה כייף, מעמעם קצת את כל הבעיות והלחץ. אז מה רע לקחת ג'וינט בערב, אחרי יום עבודה…??

העניין הוא שאתם מאבדים את עצמכם.

אתם מאבדים את התודעה שלכם. אתם כבר לא אתם, ואתם לא בשליטה. הגראס לקח את השליטה ממכם, וגנב ממכם את התודעה הערה שלכם. אתם במין איזור דמדומים, בו אתם לא באמת בפוקוס ובמודעות. וכן, אני יודע שהגראס לפעמים עוזר ביצירתיות, ולפעמים דווקא מעלה את חדות החשיבה. אך אלה היוצאים מהכלל. לרוב אתם פשוט מרחפים ומשייטים, ואתם לא באמת אתם.

איבדתם את עצמכם לגראס…

אתם לא חושבים שאיבדתם את עצמכם?  תתבוננו על חייכם ותענו בכנות על השאלה הבאה – האם אתם מתמודדים עם סוגיות שונות בעייתיות בחיים שלכם? האם אתם פועלים על מנת לפתור בעיות וקשיים? האם אתם מתעמתים עם הדברים ועם אנשים בחייכם שאתם צריכים להתעמת מולם ולפתור דברים מסויימים? או שאתם נמנעים מלעשות את הדברים האלה, ובורחים דרך הגראס…?

הגראס, כשהוא יותר מפעם בכמה זמן, מחליש אותנו. מחליש את היכולת שלנו להתמודד עם החיים. פעם בחודש זו בערך התדירות שמהווה את קו הגבול, בין שאתם בשליטה על הגראס, לבין שהגראס שולט בכם.

בכדי להחזיר שליטה לחיים שלכם, בכדי לחזור להיות בשליטה, בכדי לחזור אל עצמכם – אתם חייבים להפסיק לעשן.

אין דרך אחרת.

וכל דבר אחר שאתם אומרים לעצמכם – זה רק עוד סיפור שאתם מספרים לעצמכם ומאמינים לו בכדי להצדיק את המשך העישון.

וכאמור, המבחן האולטימטיבי הוא האם אתם יכולים עכשיו שלא לעשן חודש. חודש מהיום לא לגעת בגראס, אפילו לא שאכטה קטנה…

הפוסט הזה רלוונטי מין הסתם רק לחלק קטן ממי שיקרא אותו, אך אם הוא יסייע לחלק מהאנשים לפקוח את עיניהם ולהבין שהם מכורים ושהם איבדו את עצמם, אז היה שווה לכתוב אותו. ואני מניח חלק גדול מכם מכירים מישהו שמעשן על בסיס קבוע ולכן זה רלוונטי גם להם.

אני רוצה לשים שתי הסתייגויות לדברים שלי.

הראשונה, הדברים לא אמורים בנוגע לאנשים שמעשנים קנאביס רפואי מסיבות רפואיות (או צורכים אותו בדרך אחרת). חולי סרטן, פרקינסון, ואחרים. כאן זה עניין של איכות החיים, והקנאביס עשוי גם לסייע בריפוי. כאן זה סיפור אחר לגמרי.

ושנית, יש יוצאים מהכלל. אך מהניסיון שלי הם מעטים. ורוב הסיכויים שאתה ואת לא שייכים להם. אתם אולי חושבים שאתם שונים, אך זה רק עוד סיפור שאתם מספרים לעצמכם…

אז אם אתם או אתן מעשנים באופן יומיומי או קרוב לכך,

היו כנים עם עצמכם,

היו אמיצים…

ותראו שאתם לא בשליטה כאן,

שאיבדם חלק מעצמכם…

ואזרו את הכוח וההחלטיות והאומץ,

להציל את עצמכם,

להחזיר את השליטה לחיים שלכם,

להחזיר את עצמכם לעצמכם…!

באהבה,

תומר (:

2 thoughts on “האם כדאי ורצוי לעשן גראס, קנאביס?

 1. דוד Reply

  היי שלום לך
  אם אני מעשן פעם בשבוע כבר תקופה של כמה שנים אני מכור או שזה סבבה?

  • ד״ר תומר סברון
   ד״ר תומר סברון Post author

   דוד היקר והאהוב !
   בשמחה ובאהבה !

   ראשית, אני מתנצל על שאני משיב לך רק עכשיו.
   אם אתה מעשן פעם בשבוע, אז רוב הסיכויים שאתה מכור, אולי לא באופן עמוק וקשהף אך עדיין מכור.
   איך אתה יכול לבדוק את זה?
   פשוט מאוד – תחליט שאתה לא מעשן למשך שלושה חודשים, ותראה אם אתה עומד בזה. קח בחשבון שההתמכרות תייצר כל מיני סיבות ותירוצים למה אתה לא באמת מכור ויכול להמשיך לעשן, ולמה אתה לא צריך לעשות הפסקה… זאת ההתמכרות שמדברת ומנסה לגרום לך להמשיך לעשן…
   אז אם אתהה יכול להפסיק לשלושה חודשים – אתה לא מכור.

   ובכלל, מכל מיני דברים שיש להם פוטנציאל ממכר – כמו אלכוהול, קפה, סיגריות, לחם – כדי מידי פעם לעשות הפסקה לחודש-חודשיים, אפילו רק בכדי לראות אם אנחנו מכורים לזה או לא… (:

   באהבה,
   תומר (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *