מדיטציה לעומת היפנוזה עצמית: דמיון והבדלים

מדיטציה לעומת היפנוזה עצמית – דמיון והבדלים.

 

חברים וחברות יקרים ויקרות!  שותפים לדרך…
מה שלומכם ושלומכן היום?

שואלים אותי הרבה פעמים מה ההבדל בין היפנוזה עצמית למדיטציה. אמנם אני מסביר את הסוגיה הזו בסדנא האינטרנטית שלי ללימוד היפנוזה עצמית, אך היות וזו שאלה נפוצה וחשובה, החלטתי גם לכתוב על כך מאמר (:

במאמר הזה אני אסביר:

1. מה דומה בין מדיטציה לבין היפנוזה עצמית.
2. ההבדלים בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה.
3. היפנוזה עצמית מכילה בתוכה גם מדיטציה.
4. מילה על מינדפולנס.

 

מה דומה בין מדיטציה לבין היפנוזה עצמית.

נתחיל עם הדמיון.

הדמיון העיקרי והחשוב הוא שגם מדיטציה וגם היפנוזה עצמית מביאים את המוח ואת הגוף למצב דומה, למצב של הרפיה ושל רוגע יחסי. גם במהלך מדיטציה וגם בזמן היפנוזה עצמית קורים הדברים הבאים:

1. מערכת העצבים הפרה-סימפתטית, היוצרת רוגע, מופעלת.

המערכת הפרה-סימפתטית מופעלת כאשר אנחנו עושים מדיטציה או היפנוזה עצמית וגורמת לגוף לעבור למצב של הרפיה ונינוחות. לכן יש בגוף תחושה של רוגע ונינוחות. אם אין תחושה של רוגע בגוף, אז יתכן שאתם עושים משהו לא נכון ויתכן שאתם לא נמצאים במצב מדיטטיבי או של טראנס היפנוטי.

לקריאה נוספת על מערכת העצבים הפרה-סימפטית לחצו כאן.

 

2. המוח עובר לגלים איטיים יותר.

גם במדיטציה וגם בזמן היפנוזה עצמית המוח עובר לפעול בגלים יותר איטיים. במקום גלי בטא המהירים בעירנות רגילה, המוח עכשיו עובר לגלי אלפא היותר איטיים.

במצב מדיטטיבי עמוק או בזמן טראנס היפנוטי עמוק, המוח עשוי לעבור לגלי תטא העמוקים יותר. במצב כזה, הגוף נמצא בהרפיה עמוקה יותר.

לקריאה נוספת על גלי המוח במצבים השונים לחצו כאן.

 

3. יותר רוגע ושקט פנימי.

בשני המצבים – מדיטציה וגם היפנוזה עצמית – אנחנו בדרך כלל נרגיש יותר רגועים. כלומר, המחשבות האוטומטיות יהיו פחותות ורחוקות יותר, ואנחנו נחוש יותר שקט פנימי.

לפרטים על הקורס האינטרנטי "לחיות מתוך רוגע" לחצו כאן.

 

4. יותר פוקוס וריכוז.

בשני המצבים אנחנו נהיה יותר מפוקסים ומרוכזים. תהיה לנו יכולת להיות מפוקסים באופן עמוק במה שאנחנו רוצים. זה כמובן אינדיבידואלי ותלוי בתרגול ואימון. אך בעקרון, גם בזמן מדיטציה וגם בזמן היפנוזה עצמית תהיה בדרך כלל יכולת מוגברת של ריכוז ופוקוס.

 

אלה הדברים העיקריים שדומים בין מדיטציה לבין היפנוזה עצמית.

מה אם כך ההבדלים?

 

ההבדלים בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה.

יש שני הבדלים עיקריים בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה.

 

1. אקטיביות לעומת פאסיביות.

למעשה יש הבדל אחד מהותי בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה, וההבדל הזה גורם להיפנוזה עצמית להיות כל כך שונה ממדיטציה.

ההבדל הוא שבמהלך מדיטציה, כאשר אנחנו עושים מדיטציה, אז אנחנו די פאסיביים. בזמן מדיטציה אנחנו אמורים רק להיות בהתבוננות פאסיבית וניטרלית על כל מה שמתרחש בתוכנו.

אנחנו אמורים להיות בהתבוננות על כל מה שקורה ועולה בתוכנו – המחשבות, התחושות, והרגשות. אלה עולים וצפים בנו כל הזמן, וכאשר אנחנו עושים מדיטציה אז אנחנו אמורים רק להתבונן עליהם, כמו מהצד, אך לא להגיב ולא לעשות שום דבר. רק להתבונן באופן ניטרלי ונטול שיפוטיות.

זאת למעשה המהות של המדיטציה וזאת ההנחיה הבסיסית בתרגול מדיטציה:

להיות בהתבוננות פאסיבית וניטרלית על כל מה שמתרחש וקורה בתוכנו.

וזהו.

לקריאת המאמר שלי על איך לעשות מדיטציה לחצו כאן (:

 

היפנוזה עצמית, לעומת זאת, הינה אקטיבית.

במהלך היפנוזה עצמית אתם אקטיביים. היפנוזה עצמית הרי הינה כלי ליצירת שינוי בתוכנו: שינוי בדפוסי החשיבה, שינוי בדפוסי ההתנהגות, שינוי באמונות. ולכן, בזמן היפנוזה עצמית אנחנו אקטיביים בכדי ליצור ולחזק את מה שאנחנו רוצים בתת המודע שלנו, במוח שלנו, בעצמנו.

אז כאשר אתם עושים היפנוזה עצמית, אתם לא פאסיביים כמו בזמן מדיטציה, אלא אתם אקטיביים, אתם פעילים בתוככם על מנת ליצור את מה שאתם רוצים ובוחרים.

זה הבדל גדול ומשמעותי מאוד.

הדבר דומה להבדל בין צפייה פאסיבית בסרט (מדיטציה), לבין יצירת ועריכת הסרט כפי שאתם רוצים שיהיה (היפנוזה עצמית). זה הבדל מהותי וגדול.

 

היפנוזה עצמית מכילה בתוכה גם מדיטציה.

דבר חשוב שעלי לציין.

בתוך היפנוזה עצמית קיים גם אלמנט של מדיטציה.

כלומר כאשר אתם עושים היפנוזה עצמית, אז אתם למעשה עושים גם מדיטציה.

למה זה ואיך זה יכול להיות?

כי כאשר אנחנו עושים היפנוזה עצמית אז עולים בנו כל מיני דברים. עולות בנו כל מיני מחשבות של ספק והתנגדות, עולות בנו תחושות שונות, ועולים גם רגשות. או שאנחנו פתאום רוצים להפסיק כי נזכרנו במשהו שאנחנו "צריכים" לעשות…

כל הדברים האלה קורים במהלך מדיטציה והם קורים גם במהלך היפנוזה עצמית. וכמו במדיטציה, גם בהיפנוזה עצמית אנחנו אמורים רק להתבונן על כל אלה, ולא לעשות איתם שום דבר. כך שבתוך תרגול היפנוזה עצמית קיים למעשה גם תרגול מדיטציה.

אך בעוד שבמדיטציה זה כל הסיפור, בהיפנוזה עצמית אנחנו כאמור גם פעילים ויוצרים את מה שאנחנו רוצים במוח ובתת המודע שלנו. אנחנו יוצרים את הסרט שלנו כפי שאנחנו רוצים ובוחרים.

כאשר אנחנו עושים היפנוזה עצמית אנחנו הופכים להיות המתכנתים של המוח שלנו.

והמוח שלנו הינו גמיש. מאוד גמיש. אנחנו יכולים לתכנת אותו כמו שאנחנו רוצים שהוא יהיה. אנחנו יכולים לתכנת לתוכו את דפוסי המחשבה ודפוסי ההתנהגות ואת האמונות שאנחנו רוצים שיהיו לנו. היפנוזה עצמית היא הכלי בדיוק לשם כך.

אז זה ההבדל הענקי בין מדיטציה לבין היפנוזה עצמית.

לקריאת מאמר שלי על איך לעשות היפנוזה עצמית לחצו כאן (:

 

הבהרה חשובה –

מדיטציה הינה כלי סופר חשוב וטוב!

לרגע אחד אל תזלזלו במדיטציה וחשיבותה. תרגול מדיטציה ישנה אתכם ואת החיים שלכם לטובה.

 

ועדיין מדיטציה הינה מוגבלת.

תרגול מדיטציה יעשה לכם טוב, אך הוא לא ייצור בכם את השינוי הפנימי בדפוסים ובאמונות שלכם.

את זה היפנוזה עצמית תעשה.

 

אפשר לומר שתרגול מדיטציה ייקח אתכם ממינוס לאפס. כלומר, מתחושה שלילית ורעה ולמצב בו אתם יותר רגועים ומרגישים טוב יותר.

אך היפנוזה עצמית תיקח אתכם צעד גדול נוסף קדימה. היפנוזה עצמית תיקח אתכם מהמינוס לפלוס, לחיובי. כי בהיפנוזה עצמית אתם יוצרים שינוי פנימי, בתת המודע ובמוח. אתם יוצרים את הסרט שלכם כמו שאתם רוצים ובוחרים.

 

אז זה ההבדל הראשון והחשוב בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה.

יש עוד הבדל אחד.

 

2. דרך הכניסה.

האופן בו נכנסים למדיטציה או להיפנוזה עצמית הינו שונה.

אמנם, כפי שהסברתי קודם, המצב של מדיטציה והמצב של היפנוזה עצמית הינם שני מצבים דומים, בהם הגוף נכנס למצב של רוגע והרפיה, המוח עובר לגלי מוח איטיים יותר, וכו'. כך שיש חפיפה בין שני המצבים האלו.

ועדיין, הדרך דרכה אנחנו נכניס את עצמנו למצב של היפנוזה עצמית הינו שונה מאיך שניכנס למצב של מדיטציה. יש כמה טכניקות פשוטות מאוד לכניסה למצב של טראנס היפנוטי ולמצב של היפנוזה עצמית. אלה טכניקות שבאמצעותן אנחנו יכולים להכניס את עצמנו למצב של היפנוזה עצמית באופן מהיר וקל.

זה עוד הבדל מהותי וחשוב בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה:

כאשר אנחנו עושים מדיטציה, אנחנו הרבה פעמים "נאבקים" להיכנס למצב המדיטטיבי, ולא תמיד מצליחים… כי יש הרבה "רעש" פנימי או חיצוני שמפריע. אתם בוודאי מכירים את זה. לכן, יתכן שכלפי חוץ ייראה שאתם במצב מדיטטיבי, אך אתם לא.

עם היפנוזה עצמית זה הרבה יותר פשוט וקל, מכיוון שיש את הטכניקות הפשוטות האלה לכניסה למצב ההיפנוטי. ולכן הרבה יותר קל להיכנס למצב של היפנוזה עצמית מאשר למצב של מדיטציה.

לא פעם אני שומע מאנשים שמתרגלים מדיטציה באופן קבוע ואף עשו ויפאסנה של עשרה ימים, שבאמצעות הטכניקות של היפנוזה עצמית הם נכנסים עמוק יותר ובקלות רבה שמדהימה אותם.

אז זה ממצה את הדמיון והשוני בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה.

 

מילה על מינדפולנס.

מינדפולנס היא גירסה מערבית מודרנית של מדיטציה, של המדיטציה הקלאסית הבאה מהמזרח הרחוק. מינדפולנס, בדומה למדיטציה, היא תרגול של התבוננות, או קשיבות. כלומר תרגול של קשב מודע, של להיות מודעים לרגע הזה ונוכחים ברגע הזה.

מינדפולנס, בדומה למדיטציה, הינה בעיקרה התבוננות פאסיבית. ולכן בהשוואה שלנו כאן בין מדיטציה ולבין היפנוזה עצמית, מינדפולנס הולכת עם מדיטציה וההבדלים בין היפנוזה עצמית לבין מדיטציה הינם נכונים גם בנוגע למינדפולנס.

 

אתם מבינים עכשיו למה אני כל כך מעדיף היפנוזה עצמית על פני מדיטציה, ולמה אני כל כך מאמין בכוח של היפנוזה עצמית לחולל שינוי עמוק בתוכנו בכל תחום ודבר שאנו רוצים לשנות בעצמנו.

באמצעות היפנוזה עצמית אתם הופכים להיות המתכנתים של המוח ושל התת מודע שלכם.

היפנוזה עצמית מלמדת אתכם שאתם לא המחשבות, לא הרגשות או התחושות.

ואתם גם לא המוח.

אתם נמצאים מעל ומחוץ לכל אלה.

כמו שמתכנת מחשבים אינו המחשב, אלא נמצא מחוץ ומעל למחשב.

היפנוזה עצמית מאפשרת לכם לתכנת במחשב שלכם, כלומר במוח שלכם, את מה שאתם רוצים ובוחרים!

  • לפרטים על סדנת היפנוזה עצמית אינטרנטית לחצו כאן (:

 

ואני כמובן תמיד כאן לכל מי שזקוק לסיוע והכוונה…

ובינתיים תזכרו לנשום עמוק,
לראות את הטוב שיש לכם בחיים,
ולחייך הרבה…

באהבה,
תומר (:
*****

  • לפרטים על הקורס האינטרנטי לחיות מתוך רוגע – להשתחרר מלחץ וחרדות לחצו כאן (:
  • לקריאת המאמר "היתרונות העצומים של נשימות עמוקות מלאות" לחצו כאן (:

 

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *