זה עשוי לשנות את חייכם! מיתוס הצום

הצום כאמצעי ריפוי טבעי עוצמתי

חברים וחברות יקרים ויקרות!   שותפים לדרך…
מה שלומכם שלומכן?

זהו פוסט נוסף בסדרת הפוסטים שוברי-המיתוסים שלי… (;

וגם הפוסט הזה עשוי לשנות את חייכם, ועשוי להציל אתכם!

הדברים שאני עומד לכתוב היום עשויים להפתיע ולזעזע אתכם. אתם עשויים להתקשות להאמין, ואולי תחושו כעס על כך שלא סיפרו לכם את האמת הפשוטה הזו עד היום…

כל מה שאני עומד לומר לכם כאן הוכח ומבוסס מדעית ומחקרית.

והפעם אדבר על צום.

על צום כאמצעי הריפוי אולי הכי עוצמתי שקיים בנו!

בחברה המערבית האוכל מצוי כה בשפע, עד כי איננו יודעים רעב מהו וודאי שלא צום. עצם המושג "צום" מפחיד את רוב האנשים אולם צום הוא דבר שמצוי בטבע.

בתקופות קדומות יותר, כאשר מזון לא היה קיים בשפע ובסופרמרקטים כמו כיום, האדם נאלץ לפעמים לשרוד במשך ימים עם מזון מועט מאוד או בלי מזון בכלל, וכך גם מרבית החיות בטבע. גופנו החכם יודע להסתגל לתקופות ללא מזון.

יתרה מכך, צום הוא למעשה אמצעי הריפוי הטבעי העוצמתי ביותר. חיות יודעות זאת באינסטינקטים שלהן, וכאשר חיה חולה היא תמצא מקום בטוח ותרבוץ שם בלי לאכול עד שתבריא.

גם אנו, כשאנו חולים, אין לנו תיאבון לאכול, ואנו אוכלים רק בגלל האמונה השגויה שצריך לאכול כדי להבריא. אולם ההפך הוא הנכון. כשאנו אוכלים בזמן מחלה, הגוף משתמש באנרגיות שלו לצורך עיכול המזון וספיגתו, והוא נותר עם מעט אנרגיות כדי לרפא את עצמו. כאשר אנו מפסיקים לאכול (ונחים) אנו מפנים הרבה אנרגיה לצורך ההחלמה.

לכן, כאשר אתם נתקפים בשפעת או בכל מחלה אקוטית אחרת, עשו הפסקה מאכילה ליום־יומיים וכך תחלימו הרבה יותר מהר.

צום הוא גם אמצעי ריפוי עוצמתי למחלות כרוניות ולפציעות שונות.

סוכרת סוג ב', מחלות לב וטרשת עורקים, דלקות מפרקים, עייפות כרונית ופיברומיאלגיה, בעיות עיכול קשות כגון מחלת קרון, מחלות אוטואימוניות שונות, ומיגרנות הן חלק מהמחלות הניתנות לריפוי על ידי צום ממושך.

גם פציעות כמו שבר או פגיעה בשריר נרפאות טוב יותר ומהר יותר כאשר אנו צמים. זה נשמע מוזר וכביכול מנוגד ואמונה שלנו שאנו צריכים לאכול בכדי לספק לגוף את החומרים והחלבון להם הוא זקוק, במיוחד כשהוא בתהליך של ריפוי מפציעה כלשהי. אך לא כך הוא.

צום שימש אמצעי ריפוי לאורך כל ההיסטוריה האנושית.

סוקרטס, פיתגורס והיפוקרטס (שעל שמו קרויה "שבועת היפוקרטס" של הרופאים) הם אחדים מאלה שהמליצו על צום לריפוי.

רק בעידן המודרני, בעת עליית הרפואה המודרנית, נזנח הצום כדרך ריפוי. חשוב לציין שמדובר בצום מים, שבו שותים אך ורק מים (ותה צמחים), ולא מכניסים שום דבר אחר לפה. ומדובר על צום ממושך, שיכול להימשך בין 14 ועד 50 יום, תלוי בסוג המחלה או הפציעה.

צום כזה עשוי להישמע מפחיד, אך כדאי לדעת שגם לאדם רזה יש מספיק רזרבות בגופו שמספיקות לצום של כשישה שבועות, 42 יום. מובן שצום כזה חייב להיעשות אך ורק בהשגחת אדם המומחה לצומות, וברחבי העולם יש מרכזים רבים המתמחים בהעברת צומות.

כיצד הצום מאפשר ריפוי?

כאשר אנו מפסיקים לאכול מתחוללים כמה שינויים בגוף. בלי להיכנס לכך לעומק, מה שקורה הוא שאחרי יומיים־שלושה הגוף "מבין" שהוא לא מקבל מזון, ואז הוא עובר למסלול מטבולי שונה מהרגיל, מצב מטבולי לשעת "חירום".

בעוד המסלול המטבולי הרגיל הופך פחמימות לסוכרים, שהם מקור האנרגיה של התאים, במסלול המטבולי בזמן צום הגוף הופך שומנים לחומר הנקרא קיטונים, שגם הם יכולים לשמש מקור אנרגיה לתאים.

בשלב זה הגוף מתחיל לפרק שומנים בכל פינה. הוא מפרק רקמות שומן עודפות, מרבצים ומשקעים בכלי הדם, במפרקים, ולמעשה בכל מקום בגוף. כך מתקיים בזמן הצום תהליך של ניקוי עמוק מרעלים ומשקעים.

בנוסף, בזמן צום אנו נותנים מנוחה למערכת העיכול, וגם היא עוברת תהליך ניקוי, התחדשות וריפוי. בשגרה, עיכול האוכל וספיגתו דורשים חלק גדול מסך האנרגיה שלנו ביומיום. בזמן צום כל האנרגיה הזו מופנית לצורך תהליכי שיקום וריפוי של רקמות ואיברים בכל רחבי הגוף. לכן גם חשוב לנוח כמה שיותר בזמן צום כזה, כדי לפנות אנרגיה רבה ככל האפשר לריפוי.

לגוף יש יכולות עוצמתיות של ריפוי ושיקום טבעי.

הגוף יודע לרפא את עצמו אם רק נותנים לו את התנאים לכך.

צום מאפשר לגוף בדיוק את זה: לרפא את עצמו.

 

החזרה לאכילה לאחר צום ממושך חייבת להיעשות בצורה נכונה, עם המזון הנכון ובאופן הדרגתי. אכילה לא נכונה לאחר צום שכזה עשויה לפגום בתוצאות הצום ואף להיות מסוכנת. לכן חשוב שהדבר ייעשה תוך הדרכה והשגחה של מישהו המנוסה בצומות.

לאחר צום ממושך, של יותר משבוע, מערכת העיכול התחדשה לגמרי, ולכן העיכול וספיגת המזון יהיו טובות ויעילות בהרבה מאשר לפני הצום.

ככל שהצום ממושך יותר, עד לגבול יכולת הגוף לשאת את הצום, כך הניקוי והריפוי יהיה עמוק יותר. צום ממושך עשוי לשפר את ראיה והשמיעה ואת חוש הריח. הטעמים הופכים להיות חזקים ונפלאים. אחרי צום כזה חשים בכוח ובאנרגיות מחודשות שמזמן לא ידעתם.

 

הרי כמה עובדות וטיפים נוספים על צום:

*  מחקרים מראים שצום של 3 ימים מביא להתחדשות של המערכת החיסונית.

*  כאשר אדם כבן 40 צם 14 יום, המדדים הפיזיולוגיים שלו נהיים צעירים ב 10-15 שנים.

*  בזמן צום מיוצרים במוח יותר תאי גזע (stem cells). אלה תאים המאפשרים ומאיצים חידוש ושיקום במוח.

*  לאחר צום ניכרת עליה ביכולות הקוגניטיביות-שכליות.

*  בזמן הצום ולאחריו מדדי הגוף מתאזנים: רמת הסוכר בדם, לחץ הדם, רמות כולסטרול וטריגליצרידים, תנגודת לאינסולין נעלמת.

*  בצומות הראשונים משתחררים הרבה רעלים שהצטברו בגוף במשך שנים על גבי שנים. לכן סביר להניח שיהיו תופעות של ניקוי רעלים, כגון כאב ראש, עייפות, ומעשה כמעט כל סימפטום גופני אפשרי. אלה באים כגלים, מתפוגגים ונעלמים.

*  חשוב לשתות הרבה מים נקיים במהלך צום, כשלושה ליטרים ביום. מים נקיים ניתן לקבל באמצעות מערכת ביתית של אוסמוזה-הפוכה (על המים אולי אכתוב בפוסט ניפרד).

*  אפשר ורצוי להתחיל מצום קצר של יומיים-שלושה, ואז בהדרגה לעשות צומות יותר ממושכים.

*  מומלץ לקרוא את הספר המצוין של ד"ר ג'ואל פוהרמן "צום ואכילה נכונה לבריאות".

 

אני הגעתי לעניין הצומות עקב בעיה שהיתה לי לפני יותר מעשור שנים במערכת העיכול והשתן. שתי המערכות האלה היו פגועות אצלי מאז פציעת חוט השדרה בצבא. אך באותו זמן פרצה פתאום בעיה חריפה במערכת השתן. כיום אני יודע מה גרם לכך, אך אז לא ידעתי. ולאחר שנואשתי מהרופאים והרפואה, שלא היה להן שום ריפוי למצבי, החלטתי לרפא את העניין בכוחות עצמי.

ואז הגעתי לנושא הצומות. הצום הראשון שעשיתי היה צום מיצים (מיצי ירקות בלבד, לא פירות) של שבוע. התוצאה היתה כה מדהימה, שלאחר מכן ובמשך שלוש שנים עשיתי הרבה צומות באופן תדיר. הצומות יצרו אצלי תהליך הולך ונבנה, הולך ומעמיק, של ניקוי ושחרור רעלים מהגוף, במקביל לשיקום וריפוי אספקטים גופניים רבים.

למותר לציין שהבעיה במערכת השתן נרפאה זה מכבר, כמו גם הרבה דברים אחרים. לדוגמא, היה לי כאב במפרק הירך השמאלי, כאב שהיה לי מזה כעשרים שנים. צילומי רנטגן שעשיתי בעבר הראו שיש הסתיידות במפרק, כלומר שקיעה של סידן במפרק. והכאב הזה פשוט היה שם לאורך השנים. לאחר אחד הצומות שעשיתי, גיליתי להפתעתי שאין יותר את הכאב הזה. הוא פשוט נעלם! הסידן שהיה שם במפרק פשוט נספג ונוקה במהלך הצום…  כך זה עובד. ככה הצום פועל.

צום יכול לרפא בגופכם כמעט כל מחלה ובעיה.

אתם יכולים לרפא את עצמכם.

במקום לקחת עוד ועוד "תרופות" שלמעשה אינן מרפאות אלא רק מורידות את הסימפטומים, "תרופות" שצריך לקחת כל החיים – אתם יכולים לרפא את עצמכם!

ונכון, עד עכשיו לא ידעתם את זה, לא ידעתם שאתם יכולים לרפא את עצמכם באמצעות צום.

עכשיו אתם יודעים!

עכשיו זה בידיים שלכם ובבחירה שלכם.

מה תבחרו?

להמשיך כפי שאתם עכשיו, או לקחת אחריות ושליטה על חייכם?

ואם הדברים שכתבתי כאן עדיין לא שכנעו אתכם, אז תקראו את הספר של ד"ר פוהרמן אותו הזכרתי קודם.

למה אתם מחכים?!

בפוסטים הבאים אמשיך להתייחס ולהפריך עוד כמה מיתוסים ואמונות שגויות.

באהבה,
תומר (:

6 thoughts on “זה עשוי לשנות את חייכם! מיתוס הצום

 1. ניצה Reply

  מאוד מאוד מרתק , משאיר טעם של עוד !!
  האם צום נחשב עם שתיית מיים ? או עוד מרכיבים ?
  איך מסיימים צום ?

  תודה רבה
  ניצנה

  • ד״ר תומר סברון Post author

   ניצה היקרה והאהובה !
   בשמחה ובאהבה !
   כן, בצום שותים הרבה מים. זה חשוב על מנת לסייע לגוף שסילוק הרעלים שמתנקים בזמן צום. אז שותים הרבה מים (נקיים, כדאי ממערכת סינון של אוסמוזה הפוכה(.
   אפשר בהתחלה לעשות צום של יום-יומיים-שלושה. חשוב בצומות ראשונים להיות קשובים לגוף, לנוח אם חשים עייפות, ואם צריך אז כמובן להפסיק את הצום.

   בצום קצר, עד שלושה ימים, מפסיקים את הצום באכילת פירות, בכמות קטנה, מספר פעמים ביום.
   ככה ביום-יומיים הראשונים.
   בצום ממושך יותר, אותו במילא כדאי לעשות בליווי של מישהו שמומחה לצומות, חשוב שהחזרה לאכילה תהיה יותר הדרגתית.

   אני מצרף מאמר נוסף שלי בו אני מדבר על הצום:

   https://tomersivron.co.il/%d7%9c%d7%9e%d7%94-%d7%a0%d7%a2%d7%9c%d7%9e%d7%aa%d7%99-%d7%9c%d7%a9%d7%91%d7%95%d7%a2-%d7%95%d7%97%d7%a6%d7%99/

   באהבה,
   תומר (:

 2. אודליה Reply

  שלום,
  האם הצום או צום מיצים עשוי לעזור ואף לרפא מיומה (גידול שפיר)?

  • ד״ר תומר סברון Post author

   אודליה היקרה והאהובה !
   מתנצל שרק עכשיו אני עונה לך כאן…
   בהחלט כן. צום יכול בהחלט לרפא גם מיומה !
   באהבה,
   תומר (:

  • ד״ר תומר סברון Post author

   גילה היקרה והאהובה תודה תודה !
   בשמחה ובאהבה !
   תומר (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *