חיידקי המעיים והקשר לבריאות הגופנית והנפשית שלנו

חיידקי המעיים והקשר לבריאות הגופנית והנפשית שלנו

 

חברים וחברות יקרים ויקרות!  שותפים לדרך…
מה שלומכם ושלומכן הבוקר והיום?

אני רוצה לספר לכם על חיידקי המעיים שלכם, ועל הקשר בין חיידקי המעיים לבריאות שלנו, למצב הרוח שלנו ועוד הרבה מעבר לכך.

במאמר אתייחס ואסביר את הנושאים הבאים:

1. מהם חיידקי המעיים ומהיכן הם מגיעים.
2. מדוע חיידקי המעיים חשובים כל כך?
3. חיידקי המעיים מייצרים עבורנו הורמונים וחומרים אחרים!
4. האם יש חיידקי מעיים "טובים" ו- "רעים"?
5. חיידקי המעיים והמוח.
6. חיידקי המעיים ואלרגיות.
7. האם חיידקי המעיים יכולים להשתנות?
    ואם כן, אז איך ניתן לשנות אותם לטובתנו?
8. התאמת תזונה על פי חיידקי המעיים – טוב או רע? 

 

לכולנו יש חיידקי מעיים (מיקרוביום).

ויש לנו הרבה חיידקים במעיים: יש לנו בגוף כעשרה טריליון תאים, אך פי עשר חיידקים! והם שוקלים 2-3 קילו.

אוכלוסיית חיידקי המעיים שלנו נקראת מיקרוביום, באנגלית Microbiome.

לא רק שיש בתוכנו מספר חיידקים עצום כל כך, אלא שיש במעיים גם המון זני חיידקים. לפעמים מספר סוגי החיידקים יכול להגיע למספר מאות ואפילו לאלף. ולכל אחד מאיתנו יש את "טביעת האצבע" הייחודית שלו של חיידקי מעיים.

ועדיין, יש מספר חיידקים שקיימים אצל מרבית האנשים: יש שני זנים דומיננטיים שקיימים אצל כולנו, ועוד כחמישים זנים שקיימים אצל רוב האנשים.

 

כפי שתיכף אסביר, חיידקי המעיים הינם מאוד חשובים. כאשר גידלו עכברים במעבדה בסביבה סטרילית, כלומר ללא שום חיידקים, אז העכברים לא היו בריאים, ההתפתחות שלהם נפגעה, המערכת החיסונית שלהם הייתה פגומה, היו להם חסרים תזונתיים, התפתחות המוח הייתה חריגה, והמעיים אף הם היו חולים.

 

מהיכן מגיעים חיידקי המעיים?

ראשית, חשוב לציין שבעודנו ברחם, לפני הלידה, אז אין לנו חיידקי מעיים ומערכת העיכול עדיין לא ממש מתפקדת. חיידקי המעיים מתחילים לאכלס את המעיים שלנו מזמן הלידה, והם ממשיכים להיכנס למעיים שלנו לאורך כל חיינו.

החיידקים המאכלסים את המעיים שלנו מגיעים מהרבה מקורות. למעשה, כמעט כל מגע ואינטראקציה תורמים לאוכלוסיית חיידקי המעיים: מהאנשים סביבנו, מחיות בית או משק, מאכילה משותפת, ממגע אינטימי, ועוד…

אך כמובן ששני מקורות עיקריים לחיידקי המעיים שלנו הם ההורים שלנו והמזון שאנחנו אוכלים. אני ארחיב על כך בהמשך.

אגב, לתאומים זהים, שיש להם בדיוק את אותם הגנים, יש אוכלוסיות חיידקי מעיים שונות. כלומר, סוגי החיידקים שמאכלסים את המעיים שלנו אינם קשורים לחומר הגנטי שלנו, ל DNA שלנו.

 

מדוע חיידקי המעיים חשובים כל כך?

וכיצד הם משפיעים עלינו ועל הבריאות שלנו?

 

אלה שאלות חשובות שחשוב להבין אותן.

במעיים שלנו נמצא המוח השני, זאת מכיוון שבמעיים שלנו יש מצבור של כחצי מיליון תאי עצב, אשר מתקשרים באופן קבוע עם המוח שלנו, זאת דרך עצב הואגוס, עצב חשוב ביותר.

במעיים שלנו מיוצרים חלק גדול מהחומרים החשובים המשפיעים על מצב הרוח, על התיאבון ותחושת הרעב או שובע, ועוד…

לדוגמא, סרוטונין, הנחשב ל"הורמון השמחה". כתשעים אחוזים מהסרוטונין מיוצרים במעיים, לא במוח. כך גם דופמין: חמישים אחוזים מהדופמין מיוצרים במעיים ולא במוח.

 

חיידקי המעיים מייצרים הורמונים וחומרים נוספים המשפיעים עלינו.

חיידקי המעיים גם הם משחקים תפקיד חשוב במוח השני הזה הנמצא במעיים. זאת מכיוון שחיידקי המעיים יודעים ומסוגלים לייצר הרבה מהחומרים שמשמשים את המוח ואת הגוף שלנו, כמו הורמונים ונוירו-טרנזמיטורים מסויימים.

הם יודעים לייצר סרוטונין וגם דופמין, או חומרים שחוסמים את הפעילות שלהם. וכך הם מסוגלים למעשה להשפיע על הרגשות שלנו ועל איך אנחנו מרגישים.

חיידקי המעיים גם יודעים לייצר את הורמוני רעב ושובע (גרנלין ולקטין), ועל ידי כך לגרום לנו לחוש רעב או שובע.

והם יודעים גם לייצר חומרים שיגרמו לנו ללחץ ותחושת סטרס, או חומרים אחרים, כמו GABA, שיגרמו לנו לתחושת רוגע.

 

חיידקי מעיים "טובים ו "רעים".

דבר נוסף שחשוב להבין זה שיש חיידקי מעיים "טובים" וחיידקי מעיים "רעים". כלומר, טובים או רעים לנו ולבריאות שלנו. חיידקי מעיים טובים יגרמו לנו לחוש רוגע ושמחה, להיות שבעים ומסופקים יותר, ולאכול מזונות בריאים יותר. ולהיפך, חיידקי מעיים רעים ייגרמו לנו להרגיש רע ולחץ, לאכול מזונות לא בריאים (אך שהם, החיידקים, בהחלט אוהבים), ואפילו להשמין.

כן, חיידקי מעיים מסויימים עשויים לתרום להשמנה. וההיפך. כאשר לקחו חיידקי מעיים מעברים שמנים והעבירו אותם לעכברים רזים, הם השמינו כתוצאה מכך. וההיפך.

 

חיידקי המעיים מייצרים עבורנו גם ויטמינים ועוד חומרים חשובים.

כן, חיידקי מעיים טובים מסוגלים לייצר כל מיני ויטמינים, כמו לדוגמא ויטמין B12. הם גם מייצרים חומצות אמינו חיוניותשאנחנו לא מסוגלים לייצר, והם מייצרים חומצות שומן חיוניות לנו. כך שחיידקי מעיים טובים הינם חשובים מאוד לבריאות שלנו.

לכן, כאשר חיידקי מעיים רעים משתלטים על המעיים אז זה עשוי לתרום בין היתר להיווצרות של כל מיני חסרים תזונתיים.

 

חיידקי המעיים משפיעים על המוח שלנו!

מחקרים מראים שחיידקי המעיים משפיעים על המוח. לדוגמא, חיידקים טובים תרמו ושיפרו את גמישות המוח, בעוד שחיידקים "רעים" פגעו בגמישות המוח.

בנוסף, כאשר יש אוכלוסיית חיידקי מעיים טובה, הדבר מסייע לשמירה על המוח לאורך זמן ולמניעה של מחלות מוח כגון פרקינסון ואלצהיימר.

 

חיידקי המעיים משפיעים על אלרגיות!

ככל שהדבר עשוי להישמע מפתיע, טיב החיידקים במעיים עשוי להשפיע על אלרגיות: לגרום לאלרגיות להופיע או להיעלם. כך, הראו שאלרגיות עשויות להופיע כתוצאה משינוי בחיידקי המעיים, ולהיעלם כאשר מחזירים את החיידקים הטובים למעיים.

 

האם אוכלוסיית חיידקי המעיים יכולה להשתנות?

זאת שאלה מאוד חשובה.

האם חיידקי המעיים הינם קבועים ובלתי משתנים – כלומר שקיבלנו אותם בילדות, במהלך הלידה ומההורים שלנו, ומאוכל שאכלנו בילדות – ומאז הם החיידקים הדומיננטיים במעיים שלנו.

או שחיידקי המעיים הם דינמיים ומשתנים, כלומר שכאשר אנחנו משנים דברים מסויימים – כמו את התזונה, סביבת החיים, והאנשים איתם אנחנו ניפגשים- אז חיידקי המעיים ישתנו אף הם בהתאם.

אז התשובה היא שחיידקי המעיים הינם דינמיים ומשתנים. כלומר, הם יכולים להשתנות, והם אכן ישתנו אם אנחנו נעשה שינוי. והם כמובן יכולים להשתנות לשני הכיוונים, או לטובתנו ולטובת הבריאות שלנו, או לרעתנו ולרעת הבריאות.

לדוגמא, אנשים שמהגרים ממדינה למדינה, משנים עקב כך את כל סביבת המחייה שלהם ואולי אף את התזונה שלהם. ואכן התגלה במחקרים שחל אצלם שינוי באוכלוסיית חיידקי המעיים.

 

מה אם כך גורם לשינוי בחיידקי המעיים?

וחשוב במיוחד, מה תורם לשינוי לטובה בחיידקי המעיים?

כלומר, איזה דברים יתרמו ליצירת מיקרוביום בריא וטוב?

אני אתן כאן שלושה דברים שמשפיעים על חיידקי המעיים:

1. התזונה.

התזונה היא הדבר הראשון כמובן, מכיוון שהאוכל שאנחנו אוכלים הוא זה שמזין את חיידקי המעיים ועליו הם למעשה גדלים וחיים. כך שיש מזונות שיתרמו לגידול של חיידקים טובים במעיים, ויש מזונות שיעשו את ההיפך ויתרמו דווקא לחיידקים לא טובים להשתלט על המעיים.

מזונות מלאים מהצומח הם שיתרמו לגדילה ושמירה על חיידקי מעיים טובים.

כלומר פירות וירקות. הסיבים התזונתיים המצויים בשפע בפירות וירקות הם אחת הסיבות לכך: חיידקי המעיים הטובים אוהבים את הסיבים התזונתיים וניזונים מהם.

חיידקי המעיים הטובים זקוקים גם לסוכר על מנת לשגשג, וגם את הסוכר הדרוש הם מקבלים מהפירות והירקות ומהפחמימות שאנחנו אוכלים.

לעומת זאת יש מזונות שיפריעו לחיידקים הטובים במעיים, ויתרמו לריבוי של חיידקים פחות טובים ולהשתלטות שלהם על המעיים. יש שני סוגי מזון שיגרמו לתוצאה בלתי רצויה זאת: מזון מעובד ומזון מהחי.

ככל שהתזונה תהיה יותר לכיוון של מזון מלא מהצומח, עם שפע פירות וירקות, ונאכל פחות, ועדיף בכלל לא, מזון מעובד ומזון מהחי –
כך יהיו לנו במעיים יותר מהחיידקים הטובים.

זאת עוד סיבה חשובה מדוע תזונה המבוססת על מזון מלא מהצומח היא התזונה הבריאה ביותר ואשר מסייעת לגוף להישאר בריא ואף לרפא מחלות קיימות.

לקריאת מאמר שלי על התזונה הבריאה והמבריאה לחצו כאן (:

 

2. לחץ וסטרס לעומת רוגע ושקט פנימי.

גם לחץ וסטרס משפיעים על חיידקי המעיים. הורמוני לחץ גורמים לגדילה של חיידקי מעיים מסויימים על חשבון של חיידקים אחרים יותר חיוניים וטובים לנו. לעומת זאת, רוגע ושקט פנימי תורמים לחיזוק החיידקים הטובים במעיים.

חיידקי המעיים מהווים סיבה נוספת מדוע כדאי לנו לשמור ולחזק את הרוגע שלנו. ואפשר כמובן לעשות זאת באמצעות תרגול של נשימות עמוקות-מלאות באופן יומיומי, וגם על ידי תהליכי היפנוזה עצמית.

לקריאת מאמר שלי על היפנוזה עצמית לחצו כאן (:

לפרטים על הקורס לשחרור מלחץ וחרדה לחצו כאן (:

 

3. אנטיביוטיקה.

 

אנטיביוטיקה גורמת נזק רב לאוכלוסיית חיידקי המעיים.
כאשר אנחנו לוקחים אנטיביוטיקה אז לא רק החיידקים שבגללם נוטלים את האנטיביוטיקה נפגעים, אלא גם חיידקי המעיים נפגעים ומתים. לקיחת אנטיביוטיקה עשויה לגרום לטלטלה באוכלוסיית חיידקי המעיים ולהשתלטות של חיידקים פחות טובים לנו. וכתוצאה מכך חלק גדול מהחיידקים הטובים עלולים להיעלם מהמעיים.

הזכרתי מקודם שחיידקי מעיים טובים תורמים לגמישות המוח. אנטיביוטיקה עושה את ההיפך. כלומר, מחקרים הראו שלקיחת אנטיביוטיקה עשויה לגרום לירידה זמנית בגמישות המוח, כלומר ביכולת של המוח להשתנות וללמוד דברים חדשים.

לכן כדאי מאוד להימנע מנטילת אנטיביוטיקה, ורק במצבים שבאמת אין ברירה ליטול אנטיביוטיקה.

רופאים ממהרים לתת אנטיביוטיקה, אך בהרבה מצבים היא מיותרת לגמרי, והם נותנים אותה רק "ליתר בטחון", ובמצבים אחרים אפשר להיעזר באמצעים טבעיים על מנת להתגבר על הזיהום: למשל ג'ינג'ר, כורכום, פלפל קאיין, שום, בצל, שמן עץ התה, מיצוי זרעי אשכוליות, ועוד…

אם נטלתם אנטיביוטיקה, אז חשוב במיוחד להקפיד על אכילת הרבה ירקות ופירות, ולהימנע ממזון מעובד (קמח לבן, פסטה, סוכר לבן, שמנים מזוקקים, פיצה, קולה, וכו'…) וגם ממזון מהחי, על מנת לחזק את חיידקי המעיים הטובים ולמנוע מצב בו משתלטים חיידקים רעים על המעיים שלכם.

 

התאמת התזונה על פי חיידקי המעיים – טוב או רע??

לאחרונה נהייה אופנתי לקחת דגימה של צואה, לשלוח לבדיקה מעמיקה (וגם יקרה), ולפי התוצאות להתאים את התזונה שכביכול מתאימה לפי סוגי החיידקים שנמצאים במעיים.

שמעתי כבר על כמה וכמה אנשים שעשו את זה, והנחיות התזונה שהם קיבלו היו ממש לא טובות ולא בריאות.

אז האם זה טוב?
האם יש בכך מין האמת ואיזשהו היגיון בריאותי??

התשובה היא לא גדול!!

הרי אמרנו והבנו שחיידקי המעיים מסוגלים להשתנות. וכאשר אנחנו משנים את התזונה אז אנחנו גורמים לשינוי באוכלוסיית חיידקי המעיים. זה כל כך פשוט. אם אנחנו רוצים חיידקי מעיים טובים אז אנחנו פשוט צריכים לשנות את התזונה שלנו לתזונה נכונה המבוססת על מזון מלא מהצומח.

כל העניין של קביעת התזונה לפי חיידקי המעיים הוא שגוי לחלוטין. כי אם נאכל תזונה על סמך חיידקי המעיים הקיימים עכשיו במעיים שלנו, אז אנחנו רק ננציח ונקבע את המצב הלא רצוי הזה. אין בכך שום היגיון או תועלת. להיפך, זה בדיוק הפוך ממה שנכון לעשות.
והאמת הינה פשוטה: פשוט לשנות את התזונה.

אז למה זה קיים בכלל?
למה תומכים ומפרסמים את זה?

במילה אחת: כסף.

המניע כאן הוא כמובן כספי. רווח כספי.
כמו כל תעשיית הפארמה.

 

מילה לסיכום.

אתם מבינים עכשיו את החשיבות העצומה של המיקרוביום שלכם, ואת החשיבות העצומה של טיפוח חיידקים טובים במעיים שלכם. כי חיידקי המעיים משפיעים כמעט על כל אספקט בריאותי: גם בגוף, גם במוח, וגם רגשית ונפשית.

לכן כל כך חשוב לשמור על תזונה נכונה ובריאה, שתזין את חיידקי המעיים הטובים.

כלומר תזונה שמבוססת על מזון מלא ולא מעובד מהצומח עם שפע של פירות וירקות חיים.

לכן גם חשוב לחזק את הרוגע והשקט הפנימי שלנו, שגם הם חשובים לשגשוג של חיידקי המעיים הטובים, וגם של עצמנו… (:

תזינו את חיידקי המעיים שלכם במזון הנכון – והם יגמלו לכם על כך בהרבה טוב.

 

ואני כמובן תמיד כאן לכל מי שזקוק לסיוע והכוונה…

תזכרו לנשום עמוק,
לראות את הטוב שיש לכם בחיים,
ולחייך הרבה…

באהבה,
תומר (:
*****

 

Print Friendly, PDF & Email

2 thoughts on “חיידקי המעיים והקשר לבריאות הגופנית והנפשית שלנו

 1. עירית Reply

  אהבתי !
  אחד מהמקורות הנפלאים לחיידקים טובים היא על ידי התססה וכבישה ביתית של ירקות. אני עושה עם כרוב, ועושה גם עם גזר וכרובית. 3 שבועות. וכולם אוכלים מעט בצהרים. זה טעים מאד , עםמגוון עצום של חיידקים. ללא סוכר כלל.
  תודה!
  עירית (

  • ד״ר תומר סברון Post author

   עירית היקרה והאהובה תודה תודה!
   בשמחה ובאהבה!
   כאשר אנחנו אוכלים מזון מלא מהצומח, ובמיוחד פירות וירקות חיים, אז אנחנו מקבלים דרכו את כל מה שצריך לצורך יצירת אוכלוסיית חיידקי מעיים טובה ובריאה… גם ללא המזונות המותססים… (:
   באהבה, תומר (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *